HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Lekársky apartheid!“: Desaťtisíce ľudí pochodovalo v Amsterdame proti COVID pasom

Thierry Baudet
Holandský politik Thierry Baudet sa prihovára demonštrantom na námestí Dam v Amsterdame / foto: AFP

Ľudia z celého politického spektra sa vyhrnuli do ulíc Amsterdamu, aby protestovali proti očkovacím preukazom navrhovaným holandskou vládou. Demonštrácia zablokovala cesty v centre mesta na míle ďaleko, informuje portál RT.

Davy demonštrantov sa v nedeľu zhromaždili na amsterdamskom námestí Dam na sedem kilometrov dlhý pochod ulicami mesta lemovanými kanálmi a späť na námestie. Všetko na protest proti covidovej politike stredopravej vlády.

Demonštranti tvrdili, že tam bolo viac ako 60 000 ľudí. Miestne úrady uvádzali účasť 20 000 ľudí. Tak či onak, mestská rada vyzvala krátko pred začiatkom pochodu obyvateľov Amsterdamu, aby nevychádzali do ulíc, Vraj v centre mesta je „príliš rušno“.

Pochod sa zameriaval na plány holandskej vlády na zavedenie povinného očkovania pre vstup do reštaurácií, kaviarní, múzeí a ďalších verejných priestorov. Návrh predniesol minister zdravotníctva Hugo de Jonge. Demonštranti niesli transparenty s nápisom „Lekársky apartheid“ a sťažovali sa, že politika vlády „trestá“ mladých a zdravých, ktorí odmietajú očkovanie.

Francúzski policajti brutálne zatkli dve ženy. Avšak veľkej skupine demonštrantov ustúpili (VIDEO)

Niektorí z demonštrantov protestovali proti očkovacím látkam vo všeobecnosti. Nazývali ich „jedom“. Iní protestovali proti politikom, ktorí boli za takzvané „očkovacie pasy“.

Thierry Baudet, líder pravicovej strany Fórum pre demokraciu (FvD), pochodoval s demonštrantmi, rovnako ako Wybren van Haga z novovzniknutej liberálnej strany Belang van Nederland (Holandský záujem). Baudet chcel podľa vlastných slov pochodom upozorniť na to,  že sto tisíc ľudí vyšlo do ulíc „postaviť sa proti lekárskej diktatúre“.

Izraelský špičkový lekár varuje ľudí, aby sa pripravili na „štvrtú dávku“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info