HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Kövesdi: Prečo neexistuje vyčíslenie ziskov a strát organizácií ako OSN, WHO a Svetová banka?

Ilustračný obrázok/pixabay

Komentár Károlya Kövesdiho, Zlyhanie vývozu demokracie (ma7.sk)

„Celý svet je hysterický. Ale nestalo sa nič iné, iba toľko, že sa opakuje história. V Afganistane sa narušil svetový poriadok, pretože veľký vývozca demokracie, Amerika, sa stiahla z miesta, kde nemala čo hľadať.

A keby aj, tak návšteva trvala trochu dlhšie, ako mala. Rovnako ako v Kórei, vo Vietname, v celom arabskom svete. Alebo na iných miestach zemegule. Všetky výčitky smerujú k Joeovi Bidentovi, ktorý je inak nevhodný aj na pozíciu vrátnika, ale tento svetový škandál sa neodohráva iba na príkaz jeho dirigentskej paličky.“ Károly Kövesdi

Vysoká cena za hlavu zločinca menom Bin Ládin

Tento škandál sa nestal teraz. Stal sa, keď celý svet poslal svoje armády na dvadsať rokov do Afganistanu, aby ho dali do poriadku. Dôvod je samozrejme známy. USA obetovali tisíce mladých životov a zatiahli svojich spojencov do okupácie, len aby ulovili teroristického vodcu, otca myšlienky z 11. septembra, ktorého domáci odmietli vydať. Odhadom 1 bilión dolárov a mnohé obete sa však zdá byť trochu vysoká cena za hlavu zločinca menom Bin Ládin, ktorého, mimochodom, v tej dobe vymyslela Amerika. Navyše, keď také hlavy zapadnú prachom, z tela draka, ktorý sa nazýva terorizmus, vyrastajú ďalšie a ďalšie hlavy.

Okolie letiska v Kábule sa vyprázdnilo a miesto už kontroluje Taliban

Skutočný škandál nespočíva v číslach

Žargón nazýva každú ľudskú obeť veľkou stratou. V priebehu dvadsiatich rokov vojny to bolo 2 400 amerických vojakov, 3 500 spojencov, 3 800 mierových síl, 444 zdravotníckych pracovníkov, 72 novinárov, 64 000 afganských vojakov a asi 110 000 civilistov. Očakáva sa, že počet odchádzajúcich migrantov sa v blízkej budúcnosti bude pohybovať od 500 000 do 5 miliónov.

Ostávajúc pri číslach. Podľa Forbesu, na zriadenie Afganskej národnej armády, bolo vynaložených 88 miliárd dolárov. Tej armády, ktorej členovia dvihli ruky a vzdali sa, bez priloženej hlavne brokovnice ku hlave. 36 miliárd dolárov bolo vynaložených na vybudovanie vládneho systému a 143 miliárd dolárov na obnovu, vážení liberálni priatelia. A preto si vezmite papier a ceruzku a cez prestávku, medzi dvomi pochodmi Pride si vypočítajte, koľko štadiónov z nich mohlo byť postavených.

Skutočný škandál samozrejme nespočíva v číslach. Zatiaľ čo západný svet si myslí, že je stále vyspelejší a nič iné, ako spomalenie vývoja ho nemôže ohroziť (ako keby samotný vývoj bol hodnotou), morálna hodnota a kultúrna hodnota už neprosperuje. Je zaseknutá niekde na úrovni sekery z doby kamennej.

Vážení politici v Afganistane ste totálne zlyhali a nikto odrazu nenesie zodpovednosť

Prečo neexistuje presné vyčíslenie ziskov a strát svetových organizácií?

Vieme vyčísliť, aké máme straty na životoch, prečo ale neexistuje presné vyčíslenie mnohomiliardového prospechu zbrojárskych závodov? Dodatočného zisku? Dodatočných dividend akcionárov? Bankoviek, ktoré sú umiestnené v trezoroch v daňových rajoch? Vyčíslenie jácht, kryptomien?

Rovnako nie je vyčíslená nemohúcnosť svetových organizácií, ktoré nie sú schopné riešiť ani ozbrojený konflikt, ani pandémiu. Prečo neexistuje presný ukazovateľ nedokonalostí a pochybení OSN, WHO a Svetovej banky? Možno nemajú čas. Alebo vkladajú príliš veľa energie do obhajoby práv LGBTQ, do lobovania, do zatĺkania a výcviku pseudo civilistov.

Späť k afganskej téme

Ursula von der Leyenová už uviedla, že je potrebné vo veľkom prijímať afganských utečencov. V prípade prenasledovaných ide o ľudskú povinnosť. Ale, ako poznám kuričov v bruselskej čarodejníckej kuchyni, budú chcieť viac. Otázkou je, kto bude utečencov vyberať. Alebo, ako je u nich dobrým zvykom, prídu všetci bez dokladov? 500 000 až 5 miliónov ľudí bude vážnejšou inváziou, ako bola invázia kobyliek v roku 2015.

Niekto kdesi opäť dobre premiešal hovienka. Pravdepodobne tí istí, ktorí pod heslom Arabská jar vzali do  severnej Afriky arabskú zimu. Predalo sa veľa zbraní. A do Európy sa naplno rozprúdila beznádejná, bezcieľna záplava života. Táto hra je veľmi pútavá a klamlivá. Dávať nádej masám, ktoré boli účelovými a podlými úmyslami zatlačené do zúfalstva. Iba málo spoločného to má s dokonalosťou jin-jangu a posvätných ľudských práv. Je to skôr hra s tvárou rímskeho boha Janusa, v ktorej by sme opäť len my, Európania mali niesť vedľajšie účinky vývozu demokracie.

Európa sme my, máme inú históriu, ako je za veľkou mlákou a Boh nie je „trans,“ píše Zsolt Bayer

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info