HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Johnson a Biden sa dohodli na uskutočnení virtuálneho summitu G7 o Afganistane

Summit lídrov G7 v sobotu 12. júna 2021. / TASR/AP

Virtuálny summit vodcov krajín G7 o situácii v Afganistane sa uskutoční budúci týždeň, dohodli sa v utorok americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson. Oznámil to Biely dom, ktorý cituje agentúra AFP.

„Dohodli sa, že budúci týždeň sa uskutoční virtuálne stretnutie lídrov G7, s cieľom prediskutovať spoločnú stratégiu a prístup,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Biden a Johnson diskutovali aj o potrebe úzkej spolupráce medzinárodného spoločenstva v súvislosti s „poskytovaným humanitárnej pomoci a podpory pre utečencov a iných zraniteľných Afgancov,“ pokračuje vyhlásenie Bieleho domu.

Zlé správy pre NATO: Ruská nadzvuková riadená strela Zirkon je funkčná

Kancelária predsedu britskej vlády skôr v utorok informovala, že Johnson svoj úmysel virtuálne zvolať vedúcich predstaviteľov krajín G7 telefonicky tlmočil nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

„Je potrebné dohodnúť sa na spoločných medzinárodných normách v oblasti ľudských práv, ktoré bude musieť dodržiavať akákoľvek budúca vláda Talibanu v Afganistane,“ píše sa v utorkovom vyhlásení Johnsonovej kancelárie.

Skupina G7 združuje priemyselne najrozvinutejšie krajiny sveta. Patria do nej Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko.

Bojovníci Talibanu obsadili v nedeľu afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúco ľahko a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a alianciou NATO. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol z krajiny.

Taliban vyhral vojnu a bude s ním nutné hovoriť, pripúšťajú predstavitelia EÚ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info