HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Spomínate si na Matelka? Rozdiel medzi súčasným je, že bábka múdro viedla k morálnemu správaniu(VIDEÁ)

Igor Matovič alias Matelko. Podobnosť je čisto náhodná. Zdroj: facebook.com

Slováka už ani neprekvapí keď sa povie Matelko. Zrejme väčšina z nás vie, čo je to za postavičku. Tým skôr narodeným sa vybaví televízne pásmo pre deti s týmto názvom a bábkovou postavičkou malého rozprávkového chlapčeka Drobčeka, ale i typická znelka, ktorá ho v televízii sprevádza. Tým mladším zase prezývka Igora Matoviča.

Prečo dostal Igor Matovič prezývku Matelko, a ani kto mu ju dal, sa nevie, ale to ani nie je podstatné. Na Slovensku sa však udomácnila a mnoho ľudí ju používa bežne. Televízny kanál RTVS Trojka pri tvorbe svojho vysielania čerpá aj z archívnych programov, medzi ktoré podľa portálu plus7dni.pluska.sk radí i legendárne relácie pre najmenších divákov.

Matelko bol na obrazovkách dlhých 18 rokov. Ako dlho vydrží Matovič?

No a k tým najúspešnejším patrí aj pásmo Matelko, čo bola skratka pre „malý televízny kolotoč“. V tomto programe pre deti vystupovala drevená bábka pod menom Drobček. Mnohí ho však volali jednoducho – Matelko. Túto populárnu postavičku v ostatných mesiacoch nechtiac mimoriadne spopularizoval šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorého ho skôr narodení Slováci pomenovali práve po nej.

Pásmo Matelko vzniklo v roku 1973 a na obrazovkách s jeho hlavným hrdinom Drobčekom, vydržalo dlhých osemnásť rokov. Drobček v reláciách putoval po celom niekdajšom Československu, deťom vysvetľoval zásady slušného správania, učil ich k láske k prírode, priateľstvu, kultúre, knihám, či ľudovým remeslám.

Pamätníci si určite spomenú na to, ako Drobček „Matelko“ navštevoval rôzne továrne, družstvá a v nich poukazoval na ťažkú prácu. Vyzdvihoval pri tom tiež dôležitosť iskričiek a pionierov. Mnohí túto reláciu nazývajú komunistickou propagandou, no v tých časoch sa nenašiel nikto, kto by sa odmietol zúčastniť vysielania, a aj preto sa v nej vystriedali naši najslávnejší herci, spisovatelia, či speváci. V jednom z najslávnejších dielov s názvom Lampášik priateľstva, ktorý sa vysielal v roku 1986, spolu s Drobčekom vystupovala vtedy obrovská hviezda Jana Nagyová ako princezná Arabela, Jiří Lábus ako Rumburak, Darinka Rolincová, Karel Zich, Michal Dočolomanský a dokonca aj Karel Gott.

Pán Matovič, nefacká vás hanba? Pozrite si toto VIDEO z roku 2018 a možno zmeníte názor. Alebo nie?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info