HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Počet prípadov Covid síce rastie, no všetky obmedzenia končia. Dáni to vraj majú pod kontrolou

Dánsko, Kodaň
Dánsko, Kodaň / foto: pixabay

Dánsko od soboty ruší povinnosť nosenia rúšok. Už v stredu zmiernilo odporúčania ohľadom vzdialenosti medzi ľuďmi s argumentom, že očkovanie už má viac ako 60 percent obyvateľov, píše portál HN.

Končia posledné obmedzenia

Dánsko od soboty ruší posledné obmedzenie zapríčinené pandémiou – nosenie rúšok. Ľudia už ich nebudú musieť nosiť ani v prostriedkoch verejnej dopravy, oznámilo v piatok dánske ministerstvo dopravy.

„Sme teraz v situácii, keď je veľká časť obyvateľstva zaočkovaná, a vraciame sa k bežnému životu. To znamená, že môžeme povedať zbohom rúškam v autobusoch, vlakoch a metre,“ povedal dánsky minister dopravy Benny Engelbrecht.

V krajine s približne 5,8 miliónmi obyvateľov je podľa neho dostatočne zaočkovaná, aby mohli obmedzenia zrušiť predčasne. Pôvodne bolo zrušenie povinnosti nosiť rúška v hromadnej doprave plánované na 1. septembra. Dáni ich pritom museli nosiť od vlaňajšieho 14. augusta.

Americký úrad FDA povolil podávanie tretej dávky vakcíny

Covid vraj majú pod kontrolou

Už v stredu severské kráľovstvo zmiernilo odporúčania ohľadom vzdialenosti medzi ľuďmi s argumentom, že očkovanie proti covidu-19 už má viac ako 60 percent obyvateľov. Krajina pritom eviduje okolo tisícky nových prípadov koronavírusovej nákazy denne.

„Máme teraz infekciu pod kontrolou naprieč spoločnosťou, pretože mnoho ľudí prijalo ponuku na vakcináciu,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa dánskeho zdravotného úradu Helene Bilstedová Probstová.

Izrael začal treťou dávkou vakcíny proti covidu očkovať päťdesiatnikov

Nórom pomohla Únia

Úplný koniec akýchkoľvek protipandemických opatrení chystá na polovicu septembra aj Nórsko, kde majú vďaka novým dodávkam vakcín reštrikcie skončiť o dva týždne skôr, než sa pôvodne plánovalo. Krajina vďaka spolupráci s EÚ má navyše milión dávok vakcíny Moderna,

„Vďaka tejto dodávke sa môžu v prvých dvoch septembrových týždňoch nechať očkovať všetci dospelí nad 18 rokov. Znamená to, že Nórsko sa môže k normálnejšiemu každodennému životu vrátiť rýchlejšie,“ uviedla nórska premiérka Erna Solbergová.

Korupčné škandály aj šialený sex s prostitútkami, to všetko uniká z počítačov Huntera Bidena

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info