HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY SLOVENSKO

Svätá kampaň na vakcínu alebo Pápež ako nástroj vydierania nezaočkovaných

Pápeža Františka budú môcť ísť na Slovensku pozrieť a pomodliť sa s ním iba zaočkovaní veriaci. Zdroj: TASR/AP

Čoskoro sa Slováci dočkajú obrovskej pocty. Teda aspoň tí zaočkovaní. Podľa odborníkov, ktorí predpovedajú tretiu vlnu pandémie koronavírusu už v septembri, tak pápež dôjde akurát… nevhod.

Iba a len zaočkovaní

Ako píše konzervatívny denník Postoj, návšteva pápeža Františka má nielen silný duchovný rozmer, ale i spoločenský. Podľa odborníkov, ktorí predpovedajú tretiu vlnu pandémie koronavírusu už v septembri, tak pápež dôjde akurát… nevhod.

„Vytriezvenie pápežom“ (Karol Lovaš)

S tým sa však rozhodla vláda konať po svojom. Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský a šéf Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, na svätú návštevu krajiny sa môžu dôjsť pozrieť iba a len zaočkovaní.

Nespravodlivá kampaň

Pápeža, ktorý je symbolom viery a ktorého uznávajú mnohí kresťania, či už zaočkovaní alebo nie, sa tak dočkajú len prví menovaní. To že počas jeho návštevy sa bude musieť improvizovať a prispôsobovať ju k pandemickej situácii je zrejmé už dnes. Toto rozhodnutie vlády je však minimálne cynické. Ľudia, ktorí sa svojou slobodnou vôľou rozhodli nezaočkovať, nech už je to z hocijakých dôvodov, sa jednoducho cítia ukrátení. A oprávnene. Mnohým toto vládne rozhodnutie pripomínajúce akúsi „svätú“ kampaň na vakcináciu príde minimálne nespravodlivé. Zaočkovaný je mimochodom aj pápež František, aj pápež Benedikt XVI.

Avšak nie sú tu len tzv. antivaxeri. Najviac ukrivdení sa musia cítiť tí, ktorí sa nenechali zaočkovať na odporúčanie lekára. Sú to ľudia s rôznymi zdravotnými komplikáciami alebo napríklad tehotné ženy. U nich si ani lekári nie sú istý, ako postupovať. Kým jedni tvrdia, že je vakcinácia tehotných žien bezpečná, iní si sú skôr opačného alebo sa ho radšej zdržia. Pri týchto rôznych a najmä protichodných názoroch sa tak niet čomu čudovať, že sa stále veľká časť obyvateľstva odmieta očkovať.

Biskup J. Haľko pozýva pred návštevou Pápeža na prípravu modlitbou ruženca

Netreba byť však ani prehnane naklonený k druhému koncu extrému. Nájdu sa totiž i takí silno veriaci jedinci, že sa naivne domnievajú, že na stretnutí so Svätým Otcom sa predsa nemôžu nakaziť. Môžu. Avšak zhoda okolností, ako napríklad čas návštevy či hlavné ciele vládnych činiteľov, nasvedčujú tomu, že ide o nástroj vydierania. Mnohí Slováci sa vďaka tomu cítia zahnaní do kúta. Samozrejme, všetko len „pre ich bezpečnosť a zdravie“.

Kňaz stojaci na strane pravdy

„Pápež František je ostražitý diplomat. Dáva si pozor, aby jeho cesty a osoba neboli zneužívané na politické účely. Príkladom je susedné Maďarsko a jeho jasný postoj vyslaný do Budapešti. Možno by mu mal ktosi súdny pošepnúť, že zatiaľ čo dával lekciu slušného správania maďarským politikom, tí slovenskí si ho už začali porcovať,“ uviedol bývalý novinár a súčasný kňaz Karol Lovaš.

„Nedivím sa politikom a miestnej Cirkvi – pred nimi je vidina nahrať dobré body, na ktoré sami nedosiahnu. Úprimne sa divím pápežovi, ktorý sa vedome, či nevedome, stáva nástrojom rozdelenia,“ dodáva.

Ak by nešlo o kampaň…

Podľa pravidiel zavedených štátom a kompetentnými odborníkmi patria do skupiny menej nákazlivých plne zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali COVID-19, a ľudia s čerstvým testom.

Vláda by tak po správnosti, ak by nešlo o veľkolepú vakcinačnú kampaň, mala dovoliť kresťanom pozrieť sa na symbol ich viery aspoň v prípade, že budú mať čerstvý PCR test. Aj keby tri. Najmä tým spomínaným tehotným ženám či inak zdravotne obmedzeným nezaočkovaným ľuďom. To by bolo fér… Avšak to by vláda nemohla mať za cieľ čo najväčšiu zaočkovanosť slovenskej populácie…

Soročinová sa pýta: akú úlohu má v skutočnosti zohrať návšteva pápeža na Slovensku?

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info