HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ďalší útok na Maďarsko? „Viktor Orbán je vodca postkomunistického mafiánskeho štátu,“ píšu americkí novinári

Orbán / TASR

Podľa The Washington Post sa Orbán považuje za veľkého neliberála Európy a neustále vystupuje proti imigrácii, multikulturalizmu, feminizmu a európskej integrácii. Opakovane bol obvinený z antisemitizmu, islamofóbie, homofóbie a z prechovávania nenávisti proti Rómom. Americkí novinári píšu, že kritici ho obviňujú ako vodcu „postkomunistického mafiánskeho štátu.“

V článku The Washington Post podľa portálu Mandiner spomínajú aj rozhorčenie Orbánovho európkeho kolegu, holandského premiéra Marka Ruttera. Toho kolegu, ktorý po príchode na samit EÚ v Bruseli označil Viktora Orbána za nehanebného a chcel ho prinútiť, aby kľakol. Marka Ruttea, podľa ktorého Maďarsko nemá v Európskej únii miesto, ak bude krajina nástojiť na dodržiavaní zákona o ochrane pred pedofíliou.

EÚ zráža Viktora Orbána na kolená, Maďarsko zostáva hrdo stáť

O čo vlastne ide?

Americkí novinári poukazujú aj na odpočúvanie novinárov, ktoré sa malo diať aj v Maďarsku. Podľa nich to môže vyvolať ďalší škandál v Európskej únii v súvislosti s Maďarskom. Píšu, že viac ako 300 maďarských telefónnych čísel je uvedených na zoznam, kde údajne figurovalo 50 000 telefónnych čísiel. Poznamenali, že hoci maďarské čísla tvoria iba malú časť z celkového počtu, ide o člena Európskej únie.

V závere americkí novinári pripomínajú, že Maďarsko nie je v EÚ osamotené a že sa vždy môže spoľahnúť na Poľsko. A spomínajú aj budúcoročné parlamentné voľby, ktoré majú byť pre Viktora Orbána najväčšou výzvou, ako kedykoľvek predtým.

Izraelskí agenti hackli telefóny novinárov z televíznej stanice Al-Džazíra

Maďari obvinenia odmietajú

Maďari tvrdenia odmietajú. Hovoria o akejsi poslednej vojne a obvinenia spájajú s voľbami v Maďarsku, ktoré sa uskutočnia na jar v roku 2022. Podľa portálu Magyar Nemzet za útokmi na Maďarsko stoja organizácie, ktoré podporuje Soros. Cieľom je, aby voľby v Maďarsku dopadli podľa ich predstáv. Tento názor zastáva aj komentár Zsolta Bayera s názvom Táto vojna bude posledná. Tvrdí, že Maďarsko sa neocitlo náhodou na zozname nepriateľov slobody tlače. Ministerka spravodlivosti Maďarska Judit Varga už vtedy bola presvedčená, že za tým stoja organizácie ľavicovej názorovej bubliny. Tvrdila, že sa pokúšali narušiť reputáciu Maďarska a že je nakopnutá Sorosova „exmašina“.

Orbán na zozname nepriateľov slobody tlače. Sorosova „exmašina“ nakopnutá, reaguje Judit Varga

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info