HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vrchol krízy sme ešte nedosiahli: Po pandémii COVID-19 prichádza zdražovanie potravín a hlad

Ilustračné foto / Pixabay

Kvôli kríze spôsobenej pandémiou COVID-19 dochádza k bezprecedentnému rastu cien potravín na celom svete. Populácia zároveň prišla o významnú časť svojich príjmov, informuje portál PZ.

Hrozba hladu

Podľa odborníkov z Medzinárodného menového fondu (MMF) ceny v supermarketoch ešte nedosiahli očakávaný vrchol. Spotrebitelia pocítia krízu v plnom rozsahu. Organizácia varuje, že v rozvojových krajinách, ktoré sú výrazne závislé od dovozu, existuje veľká hrozba hladu. Rovnaké prognózy predpovedá aj OSN.

S nástupom pandémie prišlo veľa ľudí, najmä v krajinách s ekonomikami v procese transformácie a rozvojových krajinách, o významnú časť svojich príjmov. Súčasne tiež prudko vzrástli ceny potravín. Táto kombinácia vyvoláva medzi odborníkmi vážne obavy. Jeden z najdôležitejších cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja – ukončiť hlad do roku 2030 – ustúpil ešte ďalej, píše portál Der Spiegel.

OSN varuje pred hladom v spojitosti s nárastom cien potravín vo svete

O 10 rokov späť

„Mohli by sme sa vrátiť o desať rokov späť,“ hovorí Erwin Prifty, ekonomický analytik MMF. Spolu s dvoma svojimi kolegami analyzoval dáta za minulé obdobie a vytvoril prognózu. Odborníci naznačujú, že ekonomický rast je rozhodujúcim faktorom pri znižovaní podvýživy a strata skutočných príjmov vedie k hladu.

Ešte pred krízou spôsobenou COVID-19 680 miliónov ľudí na celom svete trpelo podvýživou. Okrem siedmich afrických krajín vrátane Južného Sudánu boli obzvlášť ťažko zasiahnuté Nigéria, Konžská demokratická republika a Etiópia, Sýria a Jemen, Haiti a Afganistan.

Najvyšší správny súd ČR úplne odmietol pandemické vládne opatrenia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info