HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Macron má zlé správy: Očkovacie pasy potrebné všade a povinná vakcinácia zdravotníkov

FOTO:TASR (Eric Gaillard/Pool via AP)
Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal svojim občanom, že na návštevu barov a cestovanie vlakom budú musieť byť očkovaní. A všetci zdravotníci majú očkovanie povinné, informuje portál RT.

Macron v pondelok v televíznom vystúpení oznámil, že pre zdravotníckych pracovníkov vo Francúzsku bude  očkovanie proti koronavírusu povinné.

Pre všetkých od 12 rokov

Taktiež bude potrebné od augusta získať „zdravotný pas“ preukazujúci stav očkovania alebo negatívny test na Covid-19, aby ste mohli nastúpiť do vlaku alebo navštíviť reštaurácie, divadlá, bary a kiná. Platí to pre všetkých Francúzov starších ako 12 rokov.

„Chceme tlačili na to, aby čo najviac z vás podstúpilo očkovanie,“ uviedol Macron.

Sex predáva? Francúzsko zaplavili plagáty na propagáciu vakcín. Pripomínajú skôr reklamu na kondómy

Povinnosť očkovania ešte nie je vylúčená

Očkovanie pre bežnú populáciu nebude v blízkej budúcnosti povinné, ale Macron túto možnosť nezmietol zo stola. Ak sa miera očkovania nezvýši, prezident varoval, že „položí otázku povinného očkovania pre všetkých obyvateľov Francúzska“.

Navyše, zatiaľ čo negatívny test PCR bude stačiť na získanie „zdravotného pasu“, vláda už nebude od jesene rozdávať bezplatné testy na Covid. Asi 36% zo 67 miliónov Francúzov je úplne zaočkovaných proti Covid-19, počet nových prípadov koronavírusu však od začiatku júla neustále stúpa.

Agentúra Reuters v pondelok poznamenala, že Francúzsko má „zakorenené“ antivakcinačné hnutie, ktoré bude pravdepodobne nešťastné z agresívneho postupu prezidenta Macrona.

Deti zaplavili nemocnice na Novom Zélande, lebo kvôli Covid opatreniam stratili imunitu. V zime to môže čakať aj nás

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info