HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Fidesz, FPÖ, Lega, PiS, RN a ďalšie strany vytvárajú novú konzervatívnu alianciu v Európskom parlamente

Maďarský premiér Viktor Orbán (uprostred), poľský premiér Matteusz Morawiecki a taliansky exminister vnútra a predseda talianskej ultrapravicovej strany Liga Severu Matteo Salvini / TASR (AP)

Francúzske krajne pravicové Národné združenie (Rassemblement national – RN) Marine Le Penovej, Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, talianska Lega Mattea Salviniho a ďalšie strany plánujú vytvoriť novú konzervatívnu alianciu v Európskom parlamente, píše epochtimes.de.

Podľa Salviniho má byť nová aliancia založená na slobode a identite namiesto byrokracie a štandardizácie.

Národné združenie francúzskej političky Marine Le Penovej, Fidesz maďarského predsedu vlády Viktora Orbána a ďalšie strany zverejnili spoločné vyhlásenie k príprave veľkej národno-konzervatívnej aliancie v Európskom parlamente.

Základný kameň reformy Európy

Je to základný kameň na vybudovanie zoskupenia na reformu Európy, zdôraznilo v spoločnom vyhlásení 16 účastníckych strán, ktoré zverejnila Le Penová.

Orbánov „homofóbny zákon“ znepokojuje EÚ, ale inšpiruje Uhríka: Predložil ho Národnej rade SR

Deklarácia je „základom pre spoločnú kultúrnu a politickú prácu“, podčiarkla Le Penová. Medzi signatármi sú Matteo Salvini z talianskej strany Lega, predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski a Santiago Abascal zo španielskej strany Vox, ale aj Belgičan Vlaams Belang a Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

Účastnícke strany doteraz patrili v Európskom parlamente do rôznych frakcií. Orbánova strana Fidesz bola v marci vylúčená z konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP) a hľadá si nových partnerov.

Charta hodnôt

Salvini označil túto dohodu za Chartu hodnôt, na základe ktorej by sa mala vybudovať Európa „založená na slobode a identite namiesto byrokracie a štandardizácie“, uzatvára epochtimes.de.

Lynčovanie Orbána naznačuje, že základnou hodnotou EÚ je viac LGBT agendy do škôl

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info