HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bývalého policajta Chauvina odsúdili na 22,5 roka väzenia za vraždu Georgea Floyda

Bývalý americký policajt Derek Chauvin odchádza zo súdnej siene po vypočutí verdiktu poroty v Minneapolise, americký štát Minnesota v utorok 20. apríla 2021.. FOTO TASR/AP

Bývalý policajný dôstojník Derek Chauvin, ktorý bol odsúdený v apríli na základe troch obvinení z vraždy 46-ročného černocha Georgea Floyda, bol odsúdený na 22,5 roka väzenia, informuje portál RT.

Prokurátor Matthew Frank sa v piatok popoludní usiloval o čo najprísnejší trest. Frank na súde povedal, že „nejde o typickú neúmyselnú vraždu druhého stupňa“. Chauvinov právny zástupca Eric Nelson naliehal, aby nebola spravodlivosť dosahovaná na základe „verejnej mienky“.

V súlade s právnymi predpismi Minnesoty bol Chauvin odsúdený iba za najvážnejšie trestné činy. Sudca okresu Hennepin Peter Cahill uznal utrpenie, ktoré pocítili Floyd aj jeho rodina. Trval na tom, že rozsudok nezakladal na verejnej mienke, sympatiách alebo pokračujúcich demonštrácii v snahe vyslať „správu“.

NATO úplne odmieta vojenskú spoluprácu s Ruskom, tvrdí Lavrov

Súd vyslyšal vyhlásenia o dopade obete na členov rodiny Floyda vrátane jeho brata Terrenca Floyda. Ten sa priamo obrátil na Chauvina s otázkou: „Čo ti išlo hlavou, keď si mal koleno na krku môjho brata?“

Súd tiež vypočul Chauvinovu matku Carolyn Pawlentyovú, ktorá povedala, že je pre ňu ťažké počúvať, ako médiá, verejnosť a prokuratúra vykreslili jej syna. Popísala ho ako „dobrého človeka“ a uviedla, že svoj život zasvätil policajnému oddeleniu a požiadala o miernejší trest.

Rozsudok prichádza iba dva mesiace po tom, čo ho porota uznala vinným z vraždy druhého stupňa, vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa. Všetky tri obvinenia vychádzajú z toho istého incidentu, keď kľačal s kolenom na krku Floyda viac ako deväť minút.

Rusko môže zhodiť bomby na zahraničné plavidlá, ktoré ignorujú varovania pobrežnej stráže, tvrdí Moskva

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info