HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ukrajinu spasí už len premena na konfederáciu, vraví bývalý poradca Putina

Ilustračné foto: TASR

„Ukrajinu možno reformovať ako konfederáciu. Regióny by mali veľkú slobodu rozhodovať za seba. Vzťahy s vedením konfederácie by určovali jasne stanovené pravidlá. V opačnom prípade sa môže stať, že bude doslova roztrhaná na kusy,“ upozornil Vladislav Surkov. Uviedol Tass.ru.

Bývalý poradca ruského prezidenta Vladimíra Putina v rokoch 2013 až 2020 Vladislav Surkov je presvedčený, že Ukrajina sa dá reformovať ako konfederácia. A to je zároveň jediný spôsob, ako ukončiť situáciu, keď sa krajina zmieta medzi Ruskom a Západom. Uviedol v rozhovore pre Financial Times.

Kde sú vlastne hranice Ukrajiny

„Ukrajinci veľmi dobre vedia, že v súčasnosti ich krajina vlastne neexistuje. V budúcnosti môže existovať. Má národnú podstatu. Otázka je, aké by mali byť jej hranice. A toto by malo byť predmetom medzinárodnej diskusie,“ uviedol Surkov. Práve on mal na starosti ukrajinský problém ako poradca Putina.

Black Lives Matter v Rusku nechceme, povedal Putin o extrémistickom hnutí

„Krajina sa môže reformovať ako konfederácia, keď regiónom bude poskytnutá veľká sloboda rozhodovať za seba. Medzi konfederáciou a regiónmi by mali byť nastavené jasné pravidlá. Ukrajina sa nachádza presne medzi Ruskom a Západom. Jej geopolitická príťažlivosť je teda veľmi veľká. Môže sa aj stať, že bude doslova roztrhaná na kusy,“ upozornil Surkov.

„Pokiaľ nedospejeme ku konfederácii, boj na Ukrajine sa nikdy nezastaví. Môže ustúpiť, vzplanúť, ale bude pokračovať. To je nevyhnutné,“ uviedol v rozhovore.

O minských dohodách

Bývalý Putinov poradca považuje Minské dohody za „prvé právne rozdelenie Ukrajiny“. Priznal, že je hrdý na svoju úlohu pri príprave dohôd.

„Bol to prvý geopolitický protiútok Ruska proti Západu a tak rozhodujúci. Bola to pre mňa česť byť pritom,“ uviedol Surkov. „Mohlo sa všetko urobiť lepšie? Samozrejme. Ale máme to, čo máme,“ dodal.

Republika na Donbasse má vraj nevyvrátiteľné dôkazy, že Protasevič bojoval za neonacistický prápor

Kto je Surkov

Poradcom Putina bol menovaný v septembri 2013. Dohliadal na Úrad prezidentskej správy Ruskej federácie pre sociálno-ekonomickú spoluprácu so Spoločenstvom nezávislých štátov, Abcházskou republikou a Južným Osetskom. Po štátnom prevrate na Ukrajine zvanom Majdan v zime 2014 začal dohliadať aj na vzťahy s Ukrajinou a urovnanie konfliktu na Donbase.

O situácii na Ukrajine Surkov rokoval s osobitný zástupcom Ministerstva zahraničných vecí USA Kurtom Volckerom. Ten sa prestal tejto téme venovať v roku 2019. Ruský prezident odvolal Surkova z postu poradcu pre Ukrajinu v roku 2020. Ukrajinskú tému má teraz v Kremli na starosti Dmitrij Kozak.

Dodávky ruského plynu išli do Maďarska mimo Ukrajinu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info