HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Prílišné fandenie futbalu zvyšuje riziko úmrtia na infarkt

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nemeckí vedci na základe svojej štúdie odporúčajú orgánom krajín, kde je futbal veľmi populárny, aby sa zodpovedajúcim spôsobom pripravili na veľké turnaje. Teda, aby vopred pripravili „dostatok voľných postelí“ v špecializovaných nemocniciach. Uviedol Tvzvezda.ru.

Sledovanie zápasov EURO 2020 môže zvýšiť riziko infarktu. K týmto záverom dospeli vedci z Nemecka, ktorí analyzovali úroveň hospitalizácie v krajine v roku 2014 počas majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konali v Brazílii. Zistené údaje následne porovnali z počtom infarktov a následných úmrtí v období bez veľkého futbalového podujatia.

Prílišné prežívanie futbalu je riskantné

Ukázalo sa, že riziko akútneho srdcového zlyhania počas sledovania futbalových zápasov stúpa o viac ako 5 percent. Zvyšuje sa aj úmrtnosť z 8 na 12 percent.

Podľa lekárov môže byť tento jav spôsobený stresom, ktorý zažíva veľa fanúšikov pri sledovaní hry. To zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu upchať tepnu.

V Moskve neposkytnú preventívnu zdravotnú starostlivosť nezaočkovaným ľudom

Vedci z Univerzity Johannesa Gutenberga v Mainzi porovnávali hospitalizáciu a úmrtnosť na infarkty počas štyroch časových období cez majstrovstvá sveta od 12. júna do 13. júla 2014. A následne počas troch období bez veľkých futbalových turnajov. Ukázalo sa, že pacienti so srdcovými infarktmi boli do nemocnice najčastejšie prijímaní počas futbalového šampionátu. Zatiaľ čo vo zvyšných časových intervaloch bola miera hospitalizácií približne rovnaká.

Pozor na vzrušenie a hnev

Podľa vedcov boli dôvodom nadmerné vzrušenie a hnev. Tie spôsobili zvýšenie hladiny hormónov v krvi fanúšikov. Čo nakoniec viedlo k srdcovému zlyhaniu.

Vedci vyzvali orgány krajín, kde je futbal veľmi populárny, aby sa zodpovedajúcim spôsobom pripravili na veľké turnaje. A to tak, že vopred pripravia počet postelí v špecializovaných nemocniciach.

Vedci tiež odporúčali samotným futbalovým fanúšikom, najmä tým, ktorí trpia problémami so srdcom, aby dôslednejšie sledovali svoje zdravie. Teda, aby vyhľadali lekársku pomoc hneď, keď sa vyskytnú už prvé varovné príznaky blížiaceho sa infarktu.

Stovky prípadov zápalu srdca po očkovaní mladých mužov v USA a Izraeli

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info