P. Weiss žiada diskusiu za účasti lekárov a odborníkov, ktorí nie sú súčasťou pandemického konzília
17 | 06 | 2021 I Petra Demková

Podľa Petra Weissa u nás chýba poctivá diskusia. Rôzne osobnosti, ale aj vedci namiesto poctivej diskusie urážajú tých, ktorí kladú otázky ohľadom covidu či očkovania. „Je načase dostať vysvetlenie, prečo argumentácia, ktorú prezentujú vládou využívaní odborníci, na Slovákov nezaberá. Keďže zlyhali, mali by sa vyvarovať arogantných vyhlásení,“ napísal Weiss.Chýba poctivá diskusia

Bývalý politik, diplomat a filozof Peter Weiss zverejnil komentár v denníku Pravda.

„Koncom minulého roku som písal, že nálepkovanie a moralizovanie nenahradia poctivú diskusiu. Reagoval som na to, že až 75 percent ľudí podľa vtedajšieho výskumu odmietalo povinné očkovanie, ktoré niektorí experti, politici aj novinári presadzovali, a že najčastejším dôvodom odmietania vakcinácie boli obavy z vedľajších účinkov vakcíny (76 %) a nedôvera voči farmaceutickým firmám (38 %),“ začína svoj komentár bývalý politik.

Deň po očkovaní zomrela mladá pracovníčka radnice v Nitre. Súvislosť preverujú
Na radnici v Nitre zažili šok. Ich 39 ročná kolegyňa, plná života, zomrela v noci po podaní druhej dávky vakcíny proti Covidu. Dostala očkovaciu látku spoločnosti Pfizer. Súvislosť preverujú. Informuje denník SME. Čítať ďalej
15 | 06 | 2021 | Petra Demková


Weiss upozorňuje, že otázku dobrovoľnosti očkovania medzitým z ľudskoprávneho hľadiska jednoznačne vyriešila organizácia na to najpovolanejšia – Rada Európy (RE). „Európska komisia organizuje Covid pas tak, aby aj tí, čo nie sú zaočkovaní, mohli cestovať na základe PCR testu. A vyzýva vlády robiť vysvetľovacie a motivačné kampane v prospech zaočkovania, aby sa dosiahla takzvaná kolektívna imunita,“ vysvetľuje.
Odmietači dobrovoľnosti – medzi nimi Čekan

„Sú demokrati, ktorým sa odporučenie RE nepáči. Jeden z nich je vedec,“ píše bývalý politik narážajúc na P. Čekana. „Najprv povedal, že vakcína je skompromitovaná krátkosťou času na jej prípravu a overenie, a preto by sa mal zriadiť štátny fond na odškodňovanie zaočkovaných, u ktorých sa prejavia negatívne vedľajšie účinky. Neskôr sa snažil tento svoj nepríjemne pravdivý výrok zahladiť a povedal: ´Takto ich budeme dávať dole z bežného života, budú chodiť zarúškovaní, náhubky budú mať, nebudú môcť cestovať a ja sa budem z toho tešiť. Všetkých, čo sa nechcú zaočkovať proti covidu, pošleme do rozvojových krajín.´ Jeho spoločníci v debate sa na tom schuti smiali,“ pripomína Čekanovo faux pas Weiss.
Vyjadrenia O. Andrássyho i P. Schutza

Následne Weiss spomína na nešťastné vyjadrenie známeho zabávača, ktorý napísal: „...aby čo najprv boli zaočkovaní všetci, čo sa zaočkovať chcú. Tí, čo sa nechcú, na tých kašľať, nech skapú. Aspoň bude menej sprostých ľudí,“ pripomína slová Andrássyho bývalý diplomat Weiss. Schutz zas napísal, že „trestaní – nie na hrdle, ale majetku a slobode – by mali byť práve odmietači vakcíny, keďže ohrozujú nielen zdravie vlastné, ale aj ďalších. Dopúšťajú sa zločinu sabotáže. Ak chceme čo najmenej covidu a život bez lockdownov, znevýhodnenie nezaočkovaných je imperatív. Malo by byť až brutálne, aby bolesťou až zavýjali, pretože ich bude celá zodpovednosť a vina za prípadné ďalšie covidové lockdowny a úmrtia,“ cituje Weiss komentátora extrémistického denníka SME Schutza.

Celosvetovo uznávaný virológ Matovič straší: Ak sa nedáte očkovať, na jeseň tu máme tretiu vlnu
Celosvetovo uznávaný virológ Igor Matovič, toho času slovenský minister financií, sa na Facebooku nechal počuť, že takzvaná Delta (indická) mutácia koronavírusu bude čoskoro na Slovensku dominantná. Poplakal si nad nízkym záujmom o očkovanie. A... Čítať ďalej
17 | 06 | 2021 | Aneta Leitmanová

Kto vlastne robí antikampaň?

„Ak si jeden člen Konzília odborníkov nedávno v Pravde povzdychol, že sa vedie poľutovaniahodná antikampaň, ktorá podľa neho bráni dosiahnuť podobné výsledky v zaočkovanosti ako vo Veľkej Británii, má k dispozícii tri príklady, ako sa dá nerozhodných spoľahlivo odradiť od očkovania,“ myslí si P. Weiss.

„Antikampaňou par excellence bola aj nedôstojná šaráda okolo obstarávania vakcíny Sputnik V, zavŕšená vyhlásením jej protagonistu, že sa ňou nedá zaočkovať, lebo by nemohol cestovať. Hlavnou antikampaňou však je katastrofálny manažment ochorenia COVID-19 vládou SR, ktorej radí Konzílium odborníkov,“ myslí si bývalý politik.
Vláda stavila na vyvolávanie strachu a hystérie

„Vlády, ktoré nestavili na vyvolávanie strachu a šírenie kolektívnej hystérie, ale na racionálne opatrenia, dôveryhodnosť a efektívne vysvetľovanie zmyslu prijímaných opatrení vrátane verejných diskusií odborníkov majúcich odlišné názory a dokázali sa vyhnúť opakovanému frapantnému porušovaniu týchto opatrení zo strany predstaviteľov štátu, dosiahli niekoľkonásobne lepšie výsledky v kľúčovom ukazovateli, ktorým je ochrana ľudských životov. Dánsko s 5,8 mil. obyvateľov malo 2 520 úmrtí, Fínsko s 5,5 mil. obyvateľov 959 úmrtí, Nórsko s 5,8 mil. obyvateľov 789 úmrtí,“ pripomína štatistiky Weiss.

„Neschopnosť vlády ochrániť zdravie občanov je podstatnou príčinou toho, že jej kampaň za očkovanie podporovanú rôznymi celebritami neakceptuje významný počet ľudí. Svedčí o tom aj opakovaný výskum Ako sa máte, Slovensko?, ktorý realizovali v máji 2021. Vláde SR dôveruje v súvislosti so zvládaním pandémie iba 17,2 percenta respondentov. V apríli 2020 to bolo 56,2 percenta,“ pripomenul bývalý politik a pridáva ďalšie údaje.

Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV konštatoval: „Už z predchádzajúcich výskumov vieme, že respondenti, ktorí nedôverujú vláde, sú menej ochotní dodržiavať epidemiologické opatrenia. Veľmi podobné je to i s ochotou dať sa zaočkovať, ktorá zároveň súvisí i s dôverou vo vedu a v zdravotníctvo.“

Stovky prípadov zápalu srdca po očkovaní mladých mužov v USA a Izraeli
V Spojených štátoch a Izraeli, kde je vysoká miera vakcinácie, boli po očkovaní vakcínami mRNA zaznamenané stovky prípadov zápalu srdcového svalu. Americký úrad na kontrolu liečiv zvolal mimoriadne zasadnutie. V očkovaní sa však pokračuje, píše... Čítať ďalej
17 | 06 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Je nevyhnutná analýza zlyhaní

Weiss žiada odpovede. „Keďže príchod tretej vlny pandémie je vysoko pravdepodobný a na koronavírus si podľa odborníkov musíme zvyknúť, je oprávnené vládu žiadať, aby parlamentu predložila analýzu, v dôsledku ktorých zle nastavených a načasovaných opatrení došlo k tomu, že v počte úmrtí na COVID-19 sme 10. najhorší na svete. Je namieste klásť otázku, ako sa vláda zo svojich zlyhaní poučila a čo chce v lete a na jeseň robiť inak,“ myslí si Weiss.

Podľa neho by mali o tom diskutovať aj iní, ako len stáli členovia krízových štábov. „O tom by mala byť verejná odborná i politická diskusia. Aj za účasti lekárov a odborníkov, ktorí nie sú súčasťou pandemického konzília. Je načase dostať vysvetlenie, prečo argumentácia, ktorú v rámci kampane prezentujú vládou oficiálne využívaní a každodenne sa v mainstreamových médiách objavujúci odborníci, na Slovákov nezaberá. Keďže tiež zlyhali, mali by sa vyvarovať arogantných vyhlásení. Ak strašenie smrťou – príkladom sú v rámci kampane používané zábery na starého človeka ležiaceho v nemocnici s ventiláciou pľúc – nezaberá, asi treba staviť na niečo iné,“ dodal bývalý politik.

„Jedno je isté – nadávaním na občanov a vštepovaním im viny sa ich vôľa dať zaočkovať určite nezvýši. Je totiž proti ľudskej prirodzenosti akceptovať názor toho, kto vás uráža,“ zakončil komentár v denníku Pravda Peter Weiss.

Preplnené detské psychiatrické oddelenia – dramatické dôsledky prehnaného lockdownu (Berthold Krafft)
Komentár Bertholda Kraffta (Wochenblick) Čítať ďalej
17 | 06 | 2021 | Ingrid Vrabcová