HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zverejnili rebríček metropol s najlepšou kvalitou života. Bratislava sa riadne prepadla

Bratislava
Bratislava / pixabay

Organizácia The Economist Intelligence Unit (EIU) každoročne zostavuje rebríček svetových metropol s najvyššou kvalitou života. Ten tohtoročný prichádza s veľkou zmenou. Európske mestá riadne pohoreli.

Viedeň si riadne pohoršila. Z prvého miesta, ktorému kraľovala od roku 2018 klesla až na dvanáste. No v Európe rozhodne nie je sama. Tvrdí to teda minimálne rebríček EIU, ktorý hodnotí kvalitu života svetových metropol.

Kvalita života v hlavnom meste Rakúska a aj v ostatných európskych mestách sa znížila najmä pre epidémiu koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia, informuje Denník N.

Európa má čo doháňať

Na prvom mieste rakúsku metropolu vystriedal novozélandský Auckland a aj zvyšné popredné priečky rebríčka miest s najvyššou kvalitou života obsadili metropoly Oceánie. Do prvej desiatky sa dostalo aj hlavné mesto Nového Zélandu Wellington a austrálske mestá Adelaide, Perth, Melbourne a Brisbane.

V kauze vraždy Jána Kuciaka sa objavil nový dôkaz

Úspech oslavuje Japonsko, ktoré má v Top 10 až dve metropoly – Osaku na 2. mieste a Tokio na 4. mieste. Z európskych krajín sa v prvej desiatke umiestnil len Zürich a Ženeva. Švajčiarsko teda v Európe vedie.

Prepady európskych metropol zapríčinil koronavírus

Tohtoročný rebríček podľa EIU ovplyvnila vo veľkej miere celosvetová pandémia. Tá sa premietla do kvality života vo väčšine svetových metropol.

„Tvrdá uzávera, ktorú Nový Zéland zaviedol, dovolila obnoviť prevádzku a umožnila obyvateľom miest, ako sú Auckland či Wellington, užívať si života, ktorý sa podobá obdobiu pred pandémiou,“ uviedli autori rebríčka.

Chmelár: Choré uvažovanie a zvrátená filozofia. Na čele NATO stojí čistý psychopat!

EIU pravidelne vyhodnocuje kvalitu života v 140 svetových mestách a metroplách. Hodnotia zhruba 30 indikátorov a 5 oblastí, medzi ktoré patria politická a bezpečnostná stabilita, zdravotná starostlivosť, vzdelanie, infraštruktúra a kultúra života a životné prostredie, píše portál interez.sk

Prepadla sa aj Bratislava a Praha

Najhlbšie v rebríčku sa prepadol Hamburg. Z 13. miesta až na 47. Pohoršila si aj Praha, ktorá sa ocitla na 72. mieste a zaznamenala prepad o 27. pozícií. Mohli za to najmä horšie výsledky v oblasti zdravotnej starostlivosti. O 20 priečok sa prepadla aj Bratislava. V aktuálnom vydaní rebríčka je na 77. mieste.

Roman, so svojimi „kvalitami“ môžeš ísť robiť kolotočiara do Transylvánie, odkazuje Blaha Mikulcovi

Top 10 najlepších miest na život:

najlepsie-mesta-na-zivot-2021

Top 10 najhorších miest na život:

najhorsie-mesta-na-zivot-2021

Cigániková o Sputniku: Potrebujeme vidieť dôkaz, že to pre staršie ročníky funguje a že je to bezpečné

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info