HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Na deblokácii ruského dlhu sa nabalila Mečiarova vláda. Dnes ešte musí Bratislava Moskve časť peňazí vrátiť!

Stíhacie lietadlo MiG-29 / TASR

V roku 2013 sa ukončili nekonečné 20-ročné deblokácie ruského dlhu. Teraz musíme my Rusku zaplatiť odškodné!

Sekera Ruska voči Slovensku a Česku vznikla za čias socializmu, keď naša spoločná republika investovala do výstavby plynovodov a rafinérií v bývalom Sovietskom zväze. Dohoda pôvodne znela tak, že nám Moskva zaplatí dodávkami energií, píše portál HN.

Mečiar, Devín banka a škandály

Po Nežnej revolúcii sa však veci zmenili. Za 1,7 miliardy eur sme dostali nielen nerastné suroviny, ale aj prvého slovenského kozmonauta či problémové lietadlá a vrtuľníky. Nezaobišlo sa to bez škandálov.

Najväčšie problémy boli s dovozom stíhačiek. Tým bola poverená za Mečiarovej vlády Devín banka, ktorá napokon sama skončila s obrovským dlhom.

Predseda vlády zrušil sám seba, vládu, parlament i ústavu – „rozhoduje koalícia a predsedovia strán“

Banka však delegovala v rozpore s mandátnou zmluvou deblokáciu na tretiu osobu. Išlo o firmu Katrim-Stella s nejasným pozadím, ktorá ich doviezla. Tá následne skrachovala tiež a jej pohľadávku odkúpila firma z daňového raja UBS Corporation.

Štát to riešil potichu

S touto sa štát potichu a mimosúdne dohodol na vyplatení 200 miliónov korún. Rezort obrany tvrdil, že sa vyhol 300-miliónovej exekúcii a sto miliónov tak daňovým poplatníkom ušetril, vysvetľuje HN.

Facebook mení pravidlá: Po novom bude otvorene cenzurovať aj politikov!

Agregát patril Rusom

A práve letecká sága deblokácií má svoje dozvuky ešte aj teraz. Pred dvoma rokmi sa na západnom Slovensku zrútil plne vyzbrojený MiG-29. A aktuálne musíme ruskej spoločnosti zaplatiť odškodné, lebo súčasťou stroja bol jej agregát.

„Celková výška škôd za zničený materiál podliehajúca náhrade predstavuje sumu 2,6 milióna eur bez DPH,“ uvádza sa v dohode o náhrade škody uzatvorenej medzi Úradom pre investície a akvizície rezortu obrany a ruskou akciovkou RSK MiG.

Rudolf Zajac: Chudobní viac schudobnejú, bohatí iba trošičku. Kam s takou vládou, čo myslíte?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info