HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Jozef Šátek: Je tu nápadná podobnosť s Gorilou. Moc si nesmie zo SIS robiť slúžku

Exšéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek / Fotokoláž

Súčasné „hry“ s tajnou službou v pozadí či v popredí až nápadne pripomínajú Gorilu. Je mimoriadne nebezpečné, ak si aktuálna moc podriaďuje SIS svojim mocenským potrebám. Likvidácia oponentov aj s pomocou tajnej služby pripomína režimy, ktoré verejne ostro odsudzujeme. (Ak nejde práve o Slovensko.)

Jozef Šátek sa z pozície špičkového bývalého vyšetrovateľa trestnej činnosti na sociálnej sieti vyjadruje k súčasným podozrivým okolnostiam v kauze „pivnica SIS“.

Cielený únik so spravodajským charakterom

Skúsený vyšetrovateľ vidí v celej afére aj trošku ďalej ako verejnosť a oveľa ďalej ako mnohí politici. „Správu SIS o „manipulácii“ vyšetrovania niektorých závažných prípadov zo strany vyšetrovateľov a prokurátorov skôr vnímam ako pokus SIS očistiť určitých svojich bývalých funkcionárov SIS (Pčolinský, Beňa, Gašparovič …). Taktiež aj SIS ako štátny orgán v očiach verejnosti. Prečítanie časti správy SIS B. Kollárom na zasadnutí parlamentu je len pokračovaním tejto snahy. A jej únik je cieleným únikom majúcim spravodajský charakter (vopred pripravený únik).

Spravodajská taktika, ktorá prišla s Gorilou

Jozef Šátek má dobrú pamäť a vracia sa do pre niektorých zdanlivo zabudnutej minulosti: “ Niečo podobné sme zažili už v prípade Gorila. Vtedy stáli proti sebe policajt Rejda (Úrad boja proti korupcii) a Arpáš (šéf kontrarozviedky SIS), keď títo navzájom na seba podali trestné oznámenia. Trestné oznámenie podané riaditeľom SIS V. Pčolinským len dva či tri dni pred vlastným zatknutím a obvinením voči vyšetrovateľom je v podstate rovnakou spravodajskou taktikou – útok sa odvracia útokom. Niečo podobné použil aj exprezident PZ Gašpar, keď dva dni pred zatknutím a obvinením podal na policajtov trestné oznámenie, že ho chcú diskreditovať.

Exvyšetrovateľ Šátek: Odkiaľ získal policajný prezident informácie, ktoré legálne nemôže mať?

SIS vypúšťa odkazy

Aj o stretávkach politikov, policajtov a iných záujmových osôb na Tureckom vrchu si Jozef Šátek myslí, že ide o hru SIS: „Podľa časovej postupnosti a obsahu podávaných správ opozíciou predpokladám, že zdrojom týchto informácií je niekto zo SIS.“

Správa by sa v primeranej miere mala zverejniť

„Cestou von je len rýchle, kvalitné a dôkazmi podložené vyšetrenie toho čo v správe SIS sa uvádza, no a pravdaže jeho primerane vyčerpávajúce zverejnenie.“ Píše na sociálnej sieti Jozef Šátek.

Mal by sa zmeniť zákon o SIS

Ako ďalej so SIS podľa Jozefa šáteka? : „Je v podstate jedno či by sa mala SIS zrušiť alebo od podlahy zreformovať. Podstatné je, že by k tomu malo určite prísť a to čím skôr. Zmenil by som určite obsah zamerania spravodajskej činnosti SIS dovnútra štátu, keďže oblasť organizovaného zločinu je tiež teritóriom určeným zákonom aj pre činnosť operatívnych zložiek polície. Dvaja kohúti na jednom smetisku nerobí dobrotu. A stále existuje permanentný záujem jednej či druhej strany, ktorý naráža na záujmy tej druhej. Z tohto dôvodu si myslím, že by SIS sa v tento oblasti nemala angažovať. Súčasne by mala byť na minimum zredukovaná možnosť „prestupovať“ z polície do SIS alebo naopak a zakázať SIS mať legalizantov v policajnom zbore (siskár pod legendou policajta).

Veľavravné

Pýtame sa, či je niečo pravdy na výroku, že SIS vždy slúži svojej vláde – na to má Jozef Šátek veľmi jednoznačnú odpoveď: „Bohužiaľ.“

(Medzititulky red. HD.)

Jozef Šátek: Politická moc prekročila hranicu nezávislosti vyšetrovania

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info