Sprisahanie vládnych predstaviteľov v budove SIS môže predznamenávať tzv. "Čiernu labuť" pod Tatrami (Igor Cibula)
26 | 05 | 2021 I René Skalný

Bývalý riaditeľ rozviedky SIS a expert na spravodajské služby - Igor Cibula označuje nedávne stretnutie vládnych predstaviteľov v budove SIS za možný fenomén "Čiernej labute". Takzvané "Čierne labute" sú nepredvídateľné javy a udalosti nečakane meniace celý spoločenský systém - ako napríklad útok z 11.septembra 2001, či fenomenálny úspech spoločnosti Google.


Komentár Igora Cibulu pôvodne vyšiel na portály Orientácia.sk :


"Pôvodne tajné stretnutie najvyšších štátnych predstaviteľov v objekte Slovenskej informačnej služby - vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej - vyvolalo rad rôznych špekulácií a vyslalo tiež ďalší znepokojujúci signál verejnosti, ktorý sa pokúsili vrcholní ústavní činitelia dešifrovať spôsobom, umocňujúcim pochybnosti.

Azda iba jeden slovenský denník osobitne upozornil na fakt, že na schôdzke v chránenom priestore SIS pred odpočúvaním bol prítomný aj generálny riaditeľ sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR plk. JUDr. Adrián Szabó.

Z tejto informácie a správy vydanej o štyri dni neskôr, že bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana chcela zadržať polícia, je už zrejmé, aká bola agenda stretnutia, o ktorom prezidentka, premiér i predseda parlamentu poskytli občanom nie príliš dôveryhodné vysvetlenie."

Belousovová: "Ide do tuhého! Na Slovensku Rada desiatich potichu nastoľuje totalitu"
"Ide do tuhého. Divné udalosti sa dejú na Slovensku v ostatných dňoch. Ich poradie je tiež veľmi zaujímavé..." zamýšľa sa na sociálnej sieti politička Anna Belousovová. Podľa nej to vykazuje všetky znaky zavádzania totality. Prvý odišiel... Čítať ďalej
21 | 05 | 2021 | Diana Zaťková


Išlo o vnútorné vyšetrovanie?

"Ide totiž o to, že úrad inšpekčnej služby je osobitnou súčasťou Policajného zboru SR na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov policajného zboru a niektorých ďalších zložiek, medzi nimi aj Kriminálneho úradu finančnej správy.


Na margo otázniky vyvolávajúceho stretnutia najvyšších ústavných činiteľov s dvoma ministrami, dvoma najvyššími predstaviteľmi prokuratúry, ako aj s funkcionármi bezpečnostných zložiek štátu jeden z komentátorov napísal, že keby chceli títo činitelia „vyslať jasný odkaz, že kto sa dotkne ich ľudí, musí rátať s jednotným hnevom najvyššej moci štátu, nekonali by inak.“

Nová doba - našich ľudí

"A v takomto kontexte avizovala strana Smer-SD zámer iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, na ktorej by mal premiér Eduard Heger vysvetliť „tajné stretnutie“ predstaviteľov štátu na pôde SIS. Predseda strany Robert Fico v tejto súvislosti sa vyjadroval o rozklade právneho a demokratického štátu.

Dokonca komentátori pôvodne naklonení vláde i niektorí koaliční politici kriticky hovoria, že v policajných zložkách je rozklad, pričom analytici hovoria bez zábran o pokračujúcom procese rozkladu vládnutia, ktorý nezastavila ani zmena na poste predsedu vlády."

Rozklad právneho štátu v priamom prenose

"Proces deštrukcie exekutívy sa aktuálne prejavil v diskusii o navrhovanom štátnom rozpočte, kde namiesto vecnej argumentácie prebieha výmena urážlivých vyjadrení medzi ministrom financií Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom."

Prebieha tu totálny rozklad štátu a mainstream sa tvári, že sa nič nedeje (Imrich Kovačič)
Doba sa mení. Lepšie Slovensko znamená, že tí lepší môžu už aj to, na čo tí iní ani len nepomysleli. Čítať ďalej
21 | 05 | 2021 | Imrich Kovačič


Matovičova neschopnosť vrhá zlé svetlo na celý štát

"Matovičov primitívny spôsob komunikácie, ale aj snaha konať nad rámec jeho kompetencií sú permanentným zdrojom napätia a komplikácií. Slovenská republika stráca vážnosť a rešpekt na medzinárodných fórach nielen kvôli defektom Matoviča, ale aj preto, že koaliční partneri sa nedokázali kategoricky postaviť voči tomu, ako si diletantsky počínal v boji proti pandémii."

Matovičova inšpirácia v Orbánovi

"Predsedu OĽaNO inšpiruje konzervatívna línia poľskej strany Právo a spravodlivosť a mentálne inklinuje k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, čo nesvedčí o jeho talente orientovať sa v zložitých súradniciach geopolitiky."

Orbán odkazuje Dzurindovi: Dosť bolo ponižovania, Slováci a Maďari si zaslúžia viac!
Konzervatívny denník Postoj uverejnil reakciu maďarského premiéra Viktora Orbána na Mikuláša Dzurindu, ktorý odmietol Orbánovu víziu silnej a jednotnej V4 ako protiváhy Nemecka a Francúzska. Čítať ďalej
19 | 05 | 2021 | Peter Sulek


Rozpad Za ľudí je otázkou času

"Krehkosť súčasnej koalície je umocnená pomermi v strane Andreja Kisku, ktorú jej zakladateľ zbabelo opustil a ponechal ju napospas Veronike Remišovej. „Triednym pôvodom“ bojovníčka proti korupcii nemá však talent na politiku, kde sa nemožno zaobísť bez schopnosti robiť racionálne kompromisy, ale ani bez primeraného vzdelania.

Jej pôvodná kvalifikácia „bábkoherečky“ nestačila na to, aby sa vyrovnala viacerým intelektuálne zdatnejším kolegom, takže niektorí stranu Za ľudí opustili ešte pred jej rozpadom a ďalší záchranu strany „Kiskových pohrobkov“ vidia v tom, že by mala Remišovú na poste predsedníčky vystriedať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Oba tábory už postavili proti sebe pomyselné „barikády,“ ale vývoj volebných preferencií trvalo signalizuje, že strane Za ľudí „zvoní umieračik,“ takže ani jedna - ani druhá ministerka pozíciu strany na politickej scéne nezachráni."

Bloger O. Štefík: Kiskova strana vznikla na pokyn západu. O chvíľu bude Za ľudí bez ľudí
„Zadanie západu bolo v posledných voľbách jednoznačné. Kiska mal založiť konzervatívnu pravicovú stranu so silnou orientáciou na európske a severoatlantické štruktúry. Napriek podpore a hlasom zo zahraničia skončila strana na poslednom mieste.... Čítať ďalej
14 | 05 | 2021 | Petra Demková


Príležitosť pre zmenu garnitúry

"V takejto spoločensko-politickej atmosfére na Slovensku vidí opozícia príležitosť, aby vystriedala nekompetentnú koalíciu ešte skôr, ako by sa uskutočnili voľby do Národnej rady SR v riadnom termíne.

Ale aj keby Ústavný súd odobril legitimitu referenda o skrátení funkčného obdobia parlamentu, nemožno s určitosťou predvídať, či sa na referende zúčastní zákonom predpísaná nadpolovičná väčšina občanov, čo je podmienka platnosti referenda."

Kompletná zmena systému?

"Hoci prieskumy volebných preferencií naznačujú vysokú mieru nespokojnosti s vládou súčasnej koalície, spoločenská skepsa a pochybnosti ľudí, či predčasné parlamentné voľby môžu priniesť zmenu, nedávajú garanciu, že k referendovým urnám príde dostatok nespokojných voličov.

Avšak prax koaličnej vládnej politiky - akú Slovensko zažíva - umocňuje ich averziu, takže ani „prílet čiernej labute“ pod Tatry sa nedá považovať za vylúčený!" Uzatvára PhDr. Igor Cibula svoju analýzu.

Drgonec: "Je to svinský krok zo strany prezidentky." Sudca uvažuje, ako by sa občan mohol Čaputovej zbaviť!
Emeritný sudca Ústavného súdu SR a ústavný právnik Ján Drgonec sa vyjadril k prezidentke Čaputovej a jej rozhodnutiu poslať referendum o predčasných voľbách na Ústavný súd. Čítať ďalej
13 | 05 | 2021 | Peter Sulek