HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Morálny meter má OĽaNO dvojaký. V oboch prípadoch pokrytecký

Igor Matovič a Vianoce / Fotokoláž (via TASR)

„Líder obyčajných nemá dôveru k ministerke Kolíkovej a chcel, aby na poste skončila. Lebo – vraj – konflikt záujmov. Avšak konflikt záujmov v prípade štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Kamila Száza, ktorý prevádzkuje mobilné odberové miesta, a teda robí biznis s antigénovými testami, mu neprekáža.“ Citát Marián Balázs.

„Száz má ako štátny tajomník ministerstva zdravotníctva dosah na stratégiu testovania a aktuálne aj na tvorbu nových pravidiel pre mobilné odberové miesta. To znamená, že zo svojej pozície má vplyv na to, aký biznis z toho bude mať.“ Píše citovaný autor na webe dalito.sk.

M. Kollár: OĽaNO razí štýl populistickej, na emóciách založenej politiky. Riešením nie sú ani Fico, ani Matovič

Selektívna morálka

„V prípade Kolíkovej nestačilo Matovičovi, že neporušila zákon o konflikte záujmov, a chcel jej odchod. No v prípade Száza, človeka OĽaNO, ministrovi financií stačí, ak nebude porušovať zákon.“ Pokračuje citovaný zdroj.

Pravidlá sú pravidlá, politika je zas politika

„Rodinné, podnikateľské, pracovné alebo majetkové vzťahy môžu mať v istej situácii za následok konflikt záujmov. Niekedy sa mu ani nemožno vyhnúť. Sám osebe nie je nezákonný. Preto existujú pravidlá, ktoré pomáhajú takýto konflikt náležite zvládnuť, zabezpečiť nestrannosť a plnenie verejnej funkcie a z nej vyplývajúcich úloh bez zreteľa na vlastných prospech.“ Rozvádza úvahu Marián Balázs na webe dalito.sk

A pokračuje: „Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz je v situácii, keď by súkromné záujmy verejného činiteľa (v tomto prípade prevádzkovanie mobilných odberových miest, kde sa robia antigénové testy) mohli neprimerane ovplyvniť jeho konanie vo verejnej funkcii a plnenie pracovných úloh či povinností. Podľa usmernenia OECD z roku 2003 to spadá do kategórie skutočného konfliktu záujmov.“

OĽaNO je na tom naozaj biedne! Už ani vo vlastnej strane sa nevyhli rozkolom

Vidia iba, čo chcú vidieť

Obyčajní mali pochybnosti, otázky či výhrady iba voči Kolíkovej. Száz pre nich problém nie je. To je pokrytecké. Zopakujme: Száz zo svojej pozície môže priamo ovplyvniť testovaciu stratégiu, rozhodnutia a pravidlá týkajúce sa testovania vrátane financovania. Z verejnej funkcie, ktorú zastáva, má priamy vplyv na efektivitu svojho súkromného biznisu. Aj keby sa vzdal konateľstva vo svojej firme, môže zostať jej vlastníkom, čím sa v zásade veľa nemení, podozrenia z konfliktu záujmov zostanú.“ Píše dalito.sk.

Postoj lídra OĽaNO je pokrytecký

„Teraz nejde o to, či Száz napokon problém konfliktu záujmov vyrieši, respektíve, ako ho bude riešiť. Teraz ide o to, že postoj lídra OĽaNO a jeho najvernejších z tohto klubu je pokrytecký. Opäť merajú dvojakým metrom.“

„Celá táto situácia je evidentne o obyčajnej pomste ministra financií za postoje ministerky Kolíkovej v čase vládnej krízy. Šéf obyčajných sa môže spoľahnúť, že jeho najvernejší s ním zahrajú akúkoľvek perfídnu hru. Nech nás nemýli, že tentoraz prehrali. Živiť konflikty a otráviť atmosféru im celkom postačí.“ Píše Marián  Balázs na webe dalito.sk.

(Medzititulky red. HD.)

Sekta OĽaNO sa finančne prisala na štát a z titulu moci likviduje mysliaci odpor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info