HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šéf OSN: „Sputnik je nevyhnutný pre prácu samotnej OSN“

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres / OSN
Pred svojou utorkovou návštevou Moskvy generálny tajomník OSN Antonio Guterres mlčky schválil ruskú vakcínu Sputnik V proti Covid-19 s tým, že je presvedčený, že pracovníci OSN by nemali váhať s vakcináciou všade, kde je k dispozícii, informuje portál RT.

Vakcína, ktorú vytvoril moskovský inštitút Gamaleya a v súčasnosti má licenciu v 64 krajinách, sa minulý rok v lete stal prvou registrovanou vakcínou proti koronavírusu na svete. Musí to však ešte schváliť Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

„Mnoho pracovníkov OSN už dostalo očkovaciu látku Sputnik, najmä v Ruskej federácii, a my by sme chceli, aby sme ju mohli používať sami. Čakáme už iba na hodnotenie Svetovou zdravotníckou organizáciou. Je nevyhnutná pre prácu samotnej OSN,“ povedal Guterres novinárom.

„Ale samozrejme povzbudzujeme zamestnancov OSN, ktorí pracujú v krajinách, ktoré očkujú Sputnikom, aby dostali túto očkovaciu látku.“

Chorvátsko výsledok testu formou SMS nebude akceptovať

WHO stále zdržuje

WHO tvrdí, že „stále prijíma informácie“ od Gamaleya Institute a odporúčania budú prijaté „po dokončení inšpekcií“. Tento proces bude trvať od 10. mája do prvého júnového týždňa.

Napriek tomu, že západné médiá predvídateľne rozsievajú  negatívne informácie a čelia obvineniam z toho, že ruskú vakcínu nazývajú „nástrojom“ ruskej „mäkkej sily“, bol Sputnik V vysoko hodnotený vedcami z celého sveta.

„Indický“ variant koronavírusu bol detegovaný v najmenej 44 krajinách sveta

Výskum publikovaný v renomovanom britskom lekárskom časopise The Lancet začiatkom tohto roka dospel k záveru, že ruský Sputnik je „bezpečný a efektívny“ a jeho účinnosť proti Covid-19 bola 91,6%. To sa dá porovnať s vakcínou Pfizer/BioNTech vyrobenou v Nemecku, ktorá zjavne ponúka 95% ochranu.

Sputnik V bol prvýkrát zaregistrovaný v Rusku v auguste 2020, hromadné uvedenie na trh sa však začalo až v januári tohto roku. Inštitút Gamaleya tiež 6. mája uviedol na trh alternatívu s jednou dávkou, nazvanú Sputnik Light, ktorá podľa neho pomôže zabrániť šíreniu koronavírusu rýchlejšou imunizáciou veľkých častí populácie.

Nástupom Bidena k moci sa Blízky východ mení na sud pušného prachu, tvrdí izraelská odborníčka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info