HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Tretia svetová vojna neprichádza z Ruska, skutočnou hrozbou je NATO

Ilustračný obrázok - zdroj © Shutterstock

„Rusko je na Západe prezentované ako hrozba. Na vyzbrojovanie pritom USA a krajiny NATO vynakladajú niekoľkonásobne viac ako Rusko,“ upozorňuje fínsky publicista Klau Montonen. Uviedol Tsargrad.tv.

Klaus Montonen, autor fínskeho HBL, poukázal na náznaky hroziacej celosvetovej konfrontácie. Zároveň vyvrátil tézu populárnu na Západe, že dôvodom je Rusko. Podľa jeho názoru je všetko úplne inak. „Rusko je tlačené, aby hralo rolu čínskeho satelitu. Zatiaľ čo USA a krajiny NATO systematicky ďalej hromadia zbrane“ upozornil.

Montonen vysvetlil, aké znaky naznačujú blížiacu sa globálnu konfrontáciu. Fínsky publicista poznamenáva, že súdiac podľa finančných prostriedkov, ktoré krajiny v súčasnosti vynakladajú na zbrojenie, možno vyvodiť určité závery.

Čína kritizuje americké sankcie: Podporíme Rusko a požadujeme, aby ho USA rešpektovali

Rusko je vraj hrozba, ale najviac zbroja USA a NATO

Obzvlášť poukazuje na to, že napriek skutočnosti, že Rusko je na Západe prezentované ako hrozba, je to zásadne nesprávne. V oblasti vyzbrojovania utrácajú USA a krajiny NATO niekoľkonásobne viac ako Rusko.

Poukazuje na fakt, že USA vynakladajú na vojenské výdavky 13-krát viac peňazí ako Rusko. Celé NATO dokonca 18-krát viac. Čína vynakladá na obranu štyrikrát viac ako Rusko.

„Situácia je teda podľa všetkého značne odlišná, než je opísaná v západných médiách“ upozorňuje Montonen.

Rusko a USA sú znova v studenej vojne

„USA a NATO sa správajú čoraz agresívnejšie. Tlačia Rusko do nezávideniahodnej pozície čínskeho satelitu,“ domnieva sa fínsky publicista.

Podľa Montonena ani Fínsko za všeobecným západným trendom zbrojenia nezaostalo. Vďaka najnovšiemu nákupu stíhačiek môžu byť Fíni na zozname európskych krajín, ktoré v percentuálnom vyjadrení aktuálne najviac zvýšili výdavky na obranu.

„Zabezpečovanie mieru“ môže skončiť skutočnou vojnou

„V konečnom dôsledku môže všetko skončiť celosvetovou vojnou a nie udržateľným mierom, ktorí politici tak radi hlásajú,“ uzavrel Montonen.

Svet považuje USA za podstatne väčšiu hrozbu demokracie ako Rusko a Čína

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info