HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Gates chce proti vírusom bojovať genticky upravenými komármi

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Na Floride chystajú „Experiment Jurského parku“. Vypustia tam 750 miliónov geneticky modifikovaných komárov. „Bojovať“ budú proti vírusom Zika, horúčke Dengue či malárii

V rámci boja proti vírusom prenášaným hmyzom, ako sú Zika, horúčka Dengue a malária, majú na súostroví Florida Keys vypustiť 750 miliónov geneticky modifikovaných komárov. Domáci obyvatelia protestujú, ochranári to označili za „experiment Jurského parku“, píše epochtimes.de.

Britská startu-pová spoločnosť Oxitec koncom apríla oznámila, že v oblasti súostrovia Florida Keys už vypustila 12 000 geneticky modifikovaných vajíčok komárov. A to je iba začiatok.

Vypustia 750 miliónov geneticky modifikovaných komárov

Projekt dostal zelenú ešte vlani v máji. V rokoch 2021 a 2022 sa má vypustiť až 750 miliónov geneticky modifikovaných komárov.

Bill Gates chce pomocou novej technológie vyriešiť globálne otepľovanie. Môže sa to zvrhnúť v katastrofu

Projekt financuje Nadácia Melindy & Billa Gatesovcov

Akciu schválilo ministerstvo poľnohospodárstva a Agentúra na ochranu životného prostredia na Floride, realizovať sa má v oblasti tropických ostrovov v blízkosti Karibiku. Projekt Oxiteca financuje Nadácia Melindy & Billa Gatesovcov.

Zníži sa počet komárov – samičiek, ktoré prenášajú choroby

Britská spoločnosť v tlačovej správe uviedla, že v najbližších mesiacoch na šiestich rôznych miestach súostrovia Florida Keys vypustia samčekov „Aedes aegypti“, ktorí neštípu. Cieľom je znížiť počet samičiek „Aedes aegypti“, ktoré môžu potenciálne prenášať vírusy spôsobujúce žltú zimnicu, horúčku Dengue a vírus Ziky.

Komáre Oxitecu sa neživia ľudskou krvou, ale nektárom, takže ich použitie nie je pre ľudí nebezpečné. Sú nositeľmi „samoregulačného“ génu, ktorý spôsobí uhynutie potomstva samičiek.

Matúš Vallo sa dal očkovať a vychválil pri tom Billa Gatesa. Komentár potom zmazal

„Výzvy, ktoré sa týkajú komárov prenášajúcich choroby, neustále rastú. Tento pilotný projekt je preto dôležitým krokom k uvedeniu bezpečnej a samoregulačnej technológie spoločnosti Oxitec v USA,“ – uviedol vo vyhlásení Gray Frandsen, výkonný riaditeľ spoločnosti Oxitec.

Obyvatelia odmietajú zmutované komáre

Je to vôbec po prvýkrát v USA, kedy sa používajú geneticky modifikované komáre, a podľa CNN“ miestni obyvatelia už dlhší čas proti tomu bojujú.

„Dlhodobo proti tomu protestujeme,“ vyhlásil Barry Wray, výkonný riaditeľ Environmentálnej koalície Florida Keys. „Žijeme tu, je to náš domov a oni niečo také ľuďom vnucujú. Ľudia na Floride nesúhlasia s tým, že komáre sú geneticky modifikované alebo že sú súčasťou pokusov.“

Bill Gates a jeho manželka Melinda sa po 27 rokoch rozvádzajú

„Experiment Jurského parku“

Aj ostatní ochranári sú skeptickí a program jednoznačne odmietajú. V roku 2020 Jaydee Hansonová, šéfka Medzinárodného centra pre hodnotenie technológií, pre Guardian uviedla , že program je „experimentom Jurského parku“.

Spoločnosť už medzičasom vypustila viac ako miliardu komárov v Južnej Amerike a Karibiku. Oxitec tvrdí, že experiment v Brazílii v rokoch 2013 až 2015 bol úspešný. Komáre nepoškodzovali užitočný hmyz. Spoločnosť vypustila v brazílskom meste Jacobina každý týždeň okolo 450 000 komárov – samčekov.

Kritika prišla v roku 2019 v podobe štúdie, ktorá potvrdila množenie takýchto komárov. Uvádza tiež, že až 60 percent analyzovaných komárov vykazovalo stopy pozmenených génov, uzatvára epochtimes.de.

Bill Gates opäť apeluje: „Čakajú nás oveľa ničivejšie pandémie, pripravte sa!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info