HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Korony sa nezbavíme!  (Franz-Xavier Reichl)

Ilstračný obrázok © Shutterstock

Komentár Franza-Xaviera Reichla (RTL)

Prečo nás neochráni hromadná imunita. Dvakrát zaočkovaní na koronu nezomrú, ale môžu sa ňou infikovať.

Prečo nás kolektívna imunita neochráni

Aj keby krajina už dosiahla kolektívnu imunitu a zaočkovaných oboma dávkami by bolo 80 percent populácie, koronavírusu sa nezbavíme, tvrdí  nemecký biológ, odborník na koronavírus – profesor Dr. Franz-Xavier Reichl, zástupca pre oblasť biologickej bezpečnosti baktérií, vírusov a geneticky modifikovaných organizmov na LMU v Mníchove.

Očkovaní, chránení, a napriek tomu infikovaní

Dobrou správou je, že ľudia zaočkovaní dvoma dávkami na koronavírus nezomrú, aj keď sa môžu znovu infikovať.

Bojíte sa Covid pasu? Len počkajte, čo príde po ňom! (Joseph Mercola)

A teraz zlá správa: Áno, aj ľudia, ktorí boli zaočkovaní dvakrát, môžu byť nosičom vírusu, a teda sa nakaziť. Vírusová „nálož“ v krvi môže byť taká vysoká, že test PCR môže vyjsť pozitívne. Protilátky v tele však vírus okamžite rozpoznajú a ten nemá šancu spôsobiť pacientovi ťažký priebeh ochorenia. Podľa profesora Reichla tak títo ľudia ani neskončia na jednotke intenzívnej starostlivosti, ani na COVID-19 nezomrú.

Je preto veľmi dôležité, aby aj dvakrát zaočkovaní ľudia nosili rúško, až pokým sa nepodarí dosiahnuť kolektívnu imunitu v krajine. Dostávame sa však k ďalšiemu problému.

Kolektívna imunita 

Reichl zdôrazňuje, že pandémia sa neskončí, aj keby sa v krajine dosiahla kolektívna imunita. Vírus totiž vyčíňa na celom svete.

Obezita zvyšuje riziko závažných príznakov spojených s Covid-19 najmä u mladých ľudí

Rôzne nové mutácie sťažujú aplikovanie doteraz vyvinutých vakcín, ktorými sa očkuje. Napríklad variant B 1.617 práve vyčíňa v Indii, odkiaľ hlásia úrady 130 000 mŕtvych denne.

Profesor varuje pred ešte horšími mutáciami

Profesor upozorňuje, že vakcíny, ktorými sa teraz očkuje, boli vyvinuté na „starý“ typ vírusu, ktorý pochádza z Číny. Ak by sa proti nemu zaočkovalo 80 percent ľudí, vírus by sa možno podarilo zlikvidovať, ale stále existuje čoraz viac mutácií. A prídu ešte horšie. Očkovanie síce pomáha chrániť sa pred nimi, ale treba sa prispôsobovať novým situáciám.

Naše telo sa obrní proti vírusu. Tí, ktorí sa z ochorenia vyliečia a mali len mierny priebeh, môžu počítať len s krátkou imunitou, asi tri mesiace. Tí, ktorí prekonali ťažkú formu ochorenia, môžu mať vytvorené protilátky proti korone až na jeden rok.

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!

Ako profesor vysvetľuje, T-bunky majú pamäť. Znamená to, že ak sa uzdravený človek znovu neskôr nakazí, bunky s pamäťou sa stimulujú a samé môžu vírus priamo napadnúť.

Napriek tomu by sa mali tí, ktorí už vyzdraveli, po polroku nechať zaočkovať proti koronavírusu, a to jednou dávkou. Podľa Reichla v tomto prípade by sa nemala použiť vakcína Johnson & Johnson, lebo tá sa vo všeobecnosti podáva len v jednej dávke, teda obsahuje kvázi dvojité množstvo. Takáto dávka sa aj zle delí.

Ľudia, ktorí vírus ešte nedostali, sa zvyčajne očkujú dvakrát s odstupom niekoľkých týždňov.

Zaočkovaní však s väčšími výhodami zatiaľ počítať nemôžu

Profesor nepovažuje za spravodlivý návrh na okamžité rôzne zvýhodnenia pre zaočkovaných. Až keď budú zaočkovaní všetci, mali by dostať viac „slobody“ a život sa začne opäť vracať do normálu, myslí si biológ a odborník na koronavírus Franz-Xavier Reichl.

Nová štúdia: Zákaz vychádzania proti pandémii nepomáha!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info