HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko kupuje 30 miliónov vakcín Sputnik, EMA rokuje v Moskve a my testujeme párik škrečkov

Čoskoro bude Sputnik z Moskvy smerovať do Nemecka. FOTO TASR

Podľa saského predsedu vlády Michaela Kretschmera chce Nemecko kúpiť 30 miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V. „Chceme kúpiť tridsať miliónov balení – v júni, júli a auguste – Sputnik V,“ uviedol politik CDU počas návštevy Moskvy.

„Predpokladom je súhlas Európskej liekovej agentúry,“ dodal Kretschmer, ktorý predtým hovoril s ruským ministrom zdravotníctva Michailom Muraškom. Schválenie EMA tvorí nevyhnutný základ dôvery. Bol by to veľký úspech, ak by bol schválený v máji. Aj preto je súčasťou delegácie v Moskve zástupca liekovej agentúry EMA.“ Píše renomovaný titul faz.net.

Akosi priveľa starých škandálov sa vynára všade tam, kde majú záujem o Sputnik

EMA je v Moskve!

V súčasnosti je v Moskve delegácia EMA. Ruský minister zdravotníctva Nemocov ubezpečil, že obe strany si želajú dosiahnuť dohodu. „Minister je v dobrej nálade a my tiež.“

„Uvidíme, či bude všade schválenie vakcín také, ako požadujeme, možno ich dostaneme viac,“ uviedol Kretschmer v narážke na možné výhrady ostatných spolkových krajín proti vakcíne z Ruska.

Merkelová nie je nadšená

Kancelárka Angela Merkelová v stredu kritizovala skutočnosť, že niektoré krajiny EÚ už používajú Sputnik V bez súhlasu EMA. Minister zdravotníctva Jens Spahn ohlásil rokovania o nákupe po tom, čo krajiny ako Bavorsko a Meklenbursko-Predpomoransko rokovali nezávisle s ruským výrobcom. V Nemecku je za obstaranie vakcín zodpovedná spolková vláda.

(Medzititulky red. HD.)

Sputnik V má 97% účinnosť, uvádza nové dáta výrobca

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info