HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Na Sibíri je jedna z najväčších svetových zásob vzácnych zemín. Končí sa závislosť od Číny?

rare earth metals
Ilustračný obrázok / fotobanka
Ruská spoločnosť na ťažbu drahých kovov Polymetal uviedla, že ložisko nióbu a vzácnych zemín Tomtor nachádzajúce sa v Jakutskej republike je jedným z troch najväčších zásob na svete. Polymetal  je v projekte menšinovým podielnikom, informuje portál RT.

„Tomtor potvrdil rozsah a kvalitu ložiska ako jedného z popredných globálnych ložísk nióbu a vzácnych zemín,“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ spoločnosti Polymetal Vitaly Nesis. Odvolal sa na odhady spoločnosti ThreeArc Mining, ktorá projekt zastrešuje.

Sľubné ložisko je kľúčovým projektom, ktorý má pomôcť pri zvyšovaní produkcie kovov vzácnych zemín v Rusku. Domáca produkcia vzácnych zemín, ktoré sú životne dôležité pre sektor obrany, ako aj pre výrobu mobilných telefónov a elektrických automobilov, údajne zníži závislosť národa od dovozu z Číny.

Najväčšia očkovacia kampaň v dejinách spustila miliardový biznis. Bitka o Európu vrcholí aj so zápletkou v Bratislave

Niób sa používa väčšinou v zliatinách. Najviac v oceli, aká sa používa na plynovodoch. Malé percento kovu zvyšuje pevnosť ocele. Niób sa ďalej využíva v jadrovom priemysle, elektronike, optike a pri výrobe šperkov.

Polymetal, ktorý je kótovaný na londýnskej a moskovskej burze, vlastní 9,1 percentný podiel v spoločnosti ThreeArc Mining. Spoločnosť založená v roku 1998 je tretím globálnym producentom striebra a zároveň najväčším producentom striebra a štvrtým najväčším producentom zlata v Rusku.

„Projektový tím sa teraz zameria na dokončenie štúdie uskutočniteľnosti, ktorá pripraví pôdu pre investičné rozhodnutie,“ uzavrel Nesis.

Sýria odsúdila presun síl USA a NATO k hraniciam Ruska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info