HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kurz čelí obvineniu z korupcie a k tomu ešte 2,5 tis. uniknutých „šteklivých“ fotografií s priateľom

FOTO TASR

Rakúskemu kancelárovi Kuzovi je horúco: Obvinenia z korupcie a 2 500 uniknutých „šteklivých“ fotografií zo služobného telefónu jeho dôverného priateľa

Na rakúskej politickej scéne sa čulo kalkuluje s postami. Svedčia o tom aj čety medzi rakúskym spolkovým kancelárom Kurzom a jedným z jeho blízkych spolupracovníkov, ktoré sa dostali na verejnosť. A to nie je všetko, obsahujú aj  intímne fotografie, píše epochtimes.de

V rakúskej spolkovej vláde sa schyľuje ku kríze. Kancelár Sebastian Kurz čelí obvineniam z korupcie, ale nielen to. Na verejnosť prenikli textové správy blízkeho Kurzovho spolupracovníka, v ktorých sa dohadovalo obsadzovanie vedúcich postov  v štátnych podnikoch. Z mobilného telefónu Kurzovho dôverného priateľa navyše unikli intímne fotografie.

V centre aféry je šéf rakúskej štátnej holdingovej spoločnosti (ÖBAG), ktorý je verným prívržencom 34-ročného kancelára. Dôverný priateľ Kurza pracoval dlhé roky na ministerstve financií, najskôr ako šéf kabinetu, potom ako generálny tajomník. V roku 2017 bol poverený transformáciou ÖBAG z GmbH na akciovú spoločnosť a rokovaním o postoch s FPÖ. Zodpovedal za vypracovanie potrebného zákona, pracoval na výberovom konaní na obsadenie postu šéfa predstavenstva, vyberal členov Dozornej rady, ktorá šéfa zvolila, a napokon sa ním stal on sám.

Rakúsko oznámilo nákup milióna dávok Sputnika V. Je Kurz hlupák? Alebo sa predsa len mýli ŠÚKL?  

Mnohé kroky vedúce napokon k šéfovskej stoličke, o ktorých svedčí uverejnená  četová komunikácia, boli dohodnuté medzi vtedajším ministrom Úradu spolkového kancelára a súčasným ministrom financií Gernotom Blümelom (ÖVP), ako aj Kurzom.

„Dostaneš všetko, čo chceš“

Kancelár Kurz v jednom z uniknutých četov napísal: „Dostaneš všetko, čo chceš,“ na čo mu šéf ÖBAG-u odpovedal: „Som taký šťastný :-))), milujem svojho kancelára“.

Kancelár Kurz sa už proti obvineniam z korupcie ohradil. Nikdy nebude akceptovať, keď sa mu bude podsúvať korupcia či iná trestná činnosť. Uviedol to v reakcii na otázku SPÖ v Spolkovej rade ešte koncom marca: „Nestrpím takéto veci .“ 

Kurz hovorí o členských štátoch EÚ druhej kategórie a potrebe korektúry rozdeľovania vakcín

2 500 „šteklivých“ fotografií v mobilnom telefóne

Celá korupčná aféra má však aj ďalšiu, oveľa nepríjemnejšiu rovinu. V služobnom telefóne Kurzovho dôverného priateľa sa našlo 2 500 „šteklivých“ fotografií s penisom.

Stále nie je jasné, ako sa to všetko vôbec dostalo na verejnosť. Dáva sa to do súvislosti s Prokuratúrou na stíhanie hospodárskych trestných činov a korupcie  (WKStA), ktorá ešte v afére Ibiza dala príkaz za zadržanie mobilných telefónov.

Z aféry sa medzičasom stal súdny prípad. Fotografie z mobilu skúma prokuratúra. Zisťuje sa tiež, ako vôbec mohlo dôjsť k ich úniku z vyšetrovacieho spisu, dodáva epochtimes.de.

Lekcia pre EÚ:  Rakúsky kancelár Kurz obišiel úniu a na vakcíne bude spolupracovať s Izraelom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info