HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Dedinská firma už štvrťstoročie zarába milióny na neschopnosti štátu

Roman Mikulec
Minister vnútra SR Roman Mikulec / TASR

Firma sídliaca v dedinke neďaleko Martina dostala pred štvrťstoročím lukratívnu príležitosť vyrábať pre štát tabuľky s evidenčnými číslami. Svoje monopolné postavenie si spoločnosť Turčan Delta udržiava dodnes a počas svojho pôsobenia zinkasovala od štátu desiatky miliónov eur, informuje portál HN.

Firma tak pôsobila za Kaliňáka, Sakovej aj Mikulca a svoju pozíciu si za tie roky obhajovať nemusela. Nevýhodný kontrakt pre štát sa doteraz predlžoval dodatkami, ktoré účtovali za kusy tabúľ čoraz vyššie jednotkové ceny.

Posledný z nich odobril už aktuálny šéf rezortu vnútra Roman Mikulec. Dodatok v hodnote 6 miliónov eur podpísal v októbri a dlhoročnému dodávateľovi má zaistiť pôsobenie do konca tohto roka.

To sa však má zmeniť. Ministerstvo vnútra vyhlásilo tender. Ten však sprevádzajú nejasnosti.

Trollovia a konšpirátori pozor: Ak napíšete ešte niečo zlé o Jarovi Naďovi, rovno si vás zablokuje!

Dedičstvo minulosti

Súťaž neprebieha úplne hladko. Dátum na predkladanie ponúk sa presúval už niekoľkokrát a v súčasnosti ich môžu záujemcovia predkladať do 27. apríla.

Prvý tender v hodnote 34 miliónov eur vyhlásila už exministerka Denisa Saková. Neskončil sa však dobre. Súčasný minister vnútra Mikulec tak zdedil problém ešte od predošlého vedenia. Nemal veľmi na výber a kvôli hraničným lehotám musel zadať spomínanej firme priamu zákazku na ďalší rok.

Podobne ako v predchádzajúcom dodatku, jedna tabuľka vychádzala na deväť eur. Práve premrštená cena je hlavným predmetom kritiky. Pre porovnanie, v Česku po otvorenej súťaži platia za tabuľky dodávateľovi iba dve eurá.

„Baťová by sa za svoje vyjadrenia mala ospravedlniť. Sputnik je dobrý,“ povedal Juraj Kamarás, šéf IMUNY

Zmena zákona

Od budúceho roka vstupuje do praxe aj ďalší faktor, ktorý bude mať vplyv na nové objednávky. Tým je zmena zákona, ktorú podnietili poslanci z klubu OĽaNO a Sme rodina.

V marci ju odklepla už aj prezidentka a do platnosti má vstúpiť od januára. Po novom majú ešpézetky prislúchať nie vozidlu, ale samotnému vodičovi. Ten si ich bude môcť prenášať z auta na auto. Nová tabuľka nebude potrebná ani pri predaji auta do iného okresu.

Štát by tak nemusel objednávať milión tabuliek, ale o polovicu menej. Po legislatívnych zmenách by mohol byť biznis so značkami v porovnaní s poslednými rokmi menej atraktívny.

Sulík prehovoril za všetkých: „Očkovať sa dám až vtedy, keď budem mať na výber!“

Kto vyhrá tentokrát?

Prvú súťaž ešte za éry Denisy Sakovej mala podľa informácií Denníka E ešte pred jej zrušením vyhrať práve firma Turčan Delta. Okrem nej sa o zákazku zaujímal len ukrajinský Utal.

Možní uchádzači sa už vtedy sťažovali na to, že podmienky súťaže zvýhodňujú aktuálneho dodávateľa. To malo za následok aj malý záujem nových uchádzačov.

Murín: „Že AstruZenecu už Únia nebude dovážať? Nebude, premenuje sa na Vaxzevria a tej Brusel nakúpi milióny!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info