Eduard Chmelár: Jeden proamerický think-tank ovládol celý rezort obrany
14 | 04 | 2021 I Petra Demková

Chmelár tvrdí, že Ministerstvo obrany ovládol jeden proamerický think-tank. „Svoje kontakty zneužili na to, že vybavili svojmu inštitútu dotáciu v činnosti, ktorá mu neprináleží,“ tvrdí a pripája dôkazy. Sú to dotácie na realizáciu projektu rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky z programu Slovakaid. Projekt zneužíva rozvojovú pomoc na činnosť, ktorá s ňou absolútne nesúvisí. Chmelárovi sa nepáči ani, že zmluvu odklepol štátny tajomník Klus, ktorý „šíri dokázateľné lži o Gruzínsku.“


Eduard Chmelár svoj najnovší príspevok na sociálnej sieti nazval: „Rezort diplomacie zneužíva rozvojovú pomoc na protiruskú propagandu.“
Slovensko by malo pridať v rozvojovej pomoci

Známy politológ si myslí, že Slovensko by malo pridať v rozvojovej pomoci. „Tí, ktorí poznajú moje názory už nejaký ten čas, vedia, že sa dlhodobo zasadzujem o to, aby si Slovensko namiesto 2 % na vojenské výdavky plnilo radšej svoj medzinárodný záväzok, ktorý stanovila OSN – dávať na rozvojovú pomoc minimálne 0,7 % HDP. Pre Slovenskú republiku je zahanbujúce, že so svojimi 0,12 percentami je na poslednom mieste donorov rozvojovej pomoci krajín OECD.“

Provokatérom pri ukrajinských hraniciach nie je iba Rusko, ale aj USA a NATO, tvrdí Chmelár
Súčasnú napätú situáciu na rusko-ukrajinských hraniciach pripisujú mnohí, aj naši, politici najmä ruskej strane. Politický analytik Eduard Chmelár ale vidí celú vec úplne ináč, čo zoširoka vysvetlil na sociálnej sieti. Čítať ďalej
14 | 04 | 2021 | Jozef Uhlárik


Príspevky tohto druhu považuje Chmelár za cielenú investíciu do vlastnej bezpečnosti. „Oveľa efektívnejšie ako vyvážať na Blízky východ a do severnej Afriky zbrane je stabilizovať tieto krajiny ekonomicky, sociálne a environmentálne, aby boli dobrým miestom pre život, a nie semeniskom terorizmu a utečencov. My to zatiaľ robíme presne naopak. Som však šokovaný. Ak aj to málo, čo dávame, zneužívame na ciele, ktoré nemajú s rozvojovou pomocou nič spoločné,“ upozorňuje politológ.

Chmelár si pomáha informáciami, ktoré zverejnil Ľ. Blaha. „Poslanec Ľuboš Blaha dnes vo videu zverejnil dôkazy, ktoré našiel v centrálnom registri zmlúv, že Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI) podpísal v júli minulého roka zmluvu so štátom na 50 831 eur v rámci „slovenskej rozvojovej pomoci“. Škandalóznych je na tejto zmluve hneď niekoľko faktorov. Po prvé, politický think-tank SSPI sa nikdy nezaoberal rozvojovou pomocou. Vznikol ako blesk z čistého neba bezprostredne po Majdane, štedro financovaný zo štátnych zdrojov USA a tvrdo presadzoval predovšetkým zbrojenie a boj proti „ruskej propagande“,“ informuje politológ.
O vyváženosti nemôže byť ani reč.

Chmelár má informácií viac. „Po druhé, celé ministerstvo obrany je dnes prešpikované ľuďmi z SSPI. Minister obrany Jaroslav Naď, jeho štátny tajomník Marián Majer, jeho riaditeľka kancelárie Monika Masariková – všetci sú zakladatelia Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. Aj poslanec za OĽaNO a šéf branno-bezpečnostného výboru parlamentu Juraj Krúpa bol zamestnancom SSPI. Posledným človekom zo SSPI je poradca ministra obrany Viktor Breiner,“ upozorňuje Chmelár.

To, čo nám tu vládne teraz je tretia liga, je to absolútny úpadok politiky, tvrdí Chmelár
Jedným z veľkých kritikov nielen Igora Matoviča, ale celej koalície je aj Eduard Chmelár. Na to, prečo by už táto koalícia nemala vládnuť má viacero vážnych argumentov, ktoré zhrnul na sociálnej sieti. Čítať ďalej
11 | 04 | 2021 | Jozef Uhlárik


„A teraz si uvedomte, aký podvod na občanoch sa tu deje. Jeden proamerický think-tank ovládol celý rezort obrany. Svoje kontakty zneužili na to, že vybavili svojmu inštitútu dotáciu v činnosti, ktorá mu neprináleží. Predmetný dokument - Zmluvu č. SAMRS/2020/GE/1/B o poskytnutí dotácie na realizáciu projektu rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky z programu Slovakaid na projekt „Slovensko a Gruzínsko v boji proti dezinformáciám“ – považujem za škandalózny z niekoľkých dôvodov. Po prvé zneužíva rozvojovú pomoc na činnosť, ktorá s ňou absolútne nesúvisí. Po druhé, zmluvu na boj proti dezinformáciám v Gruzínsku odklepol rezort zahraničných vecí, ktorého predstaviteľ, štátny tajomník Martin Klus, šíri dokázateľné lži o Gruzínsku,“ tvrdí Chmelár a pripája aj link s dôkazom.
Problematická Infosecurity.sk

Chmelár má problém aj s tým, kto má samotnú činnosť vykonávať. „A po tretie, činnosť budú realizovať polovzdelaní primitívi z Infosecurity.sk, ktorí doteraz nepreukázali žiadne analytické schopnosti, nemajú žiadnu úctu k štandardným metódam odbornej analýzy, dokazovania, overovania, ba ani len logickej argumentácie a šíria len emotívne zamerané hejty, osobné útoky, dehonestujúce kampane proti vybraným osobám, často s nulovou informačnou hodnotou. Ako práca mimovládky je to pochybná činnosť, ako súčasť štátnej politiky je to dôvod na ostrý protest proti zneužívaniu verejných zdrojov na osočovanie ľudí. O tom, že to s rozvojovou pomocou nemá absolútne nič spoločné, už ani nehovoriac,“ hnevá sa E. Chmelár.

Slovensko má úžasnú tradíciu rozvojovej pomoci, informuje Chmelár a pridáva aj konkrétne informácie. „...Dnes je Slovensko aktívne len v 16 krajinách a je nepopierateľné, že naša diplomacia zneužíva časť pomoci na svoju propagandistickú agendu. Dávať peniaze, ktoré sú určené pre hladné deti a zdevastované krajiny, na ideologickú indoktrináciu, je nehumánne, neetické a zvrátené,“ končí nahnevane svoj príspevok na sociálnej sieti Eduard Chmelár.

Chmelár varuje novinárov: Ak budete akceptovať vyhlásenia bez možnosti klásť otázky, bude to koniec žurnalistiky
"Varujem novinárov, že ak budú aj naďalej akceptovať čoraz viac uplatňovaný zlozvyk vládnych politikov (ktorý si rýchlo osvojili všetci od prezidentky až po posledného koaličného poslanca) – prednášať vyhlásenia bez možnosti klásť otázky – bude to... Čítať ďalej
09 | 04 | 2021 | Michal Filek