HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Americké vojnové lode vyplávali smerom ku Krymu

Torpédoborec s riadenými strelami triedy Arleigh Burke USS Donald Cook / Internet
Americkí námorníci sa vydali cez Čierne more smerom k južnému pobrežiu Ruska. Tento krok sa všeobecne považuje za prejav podpory Ukrajine, kde sa v posledných týždňoch zhoršili boje medzi silami Kyjeva a separatistickými milíciami, informuje portál RT.

Turecké ministerstvo zahraničia dostalo oznámenie z Washingtonu, že dve americké vojnové lode budú prechádzať cez Bosporský prieliv do Čierneho mora. Podľa medzinárodného práva Ankara kontroluje prístup k vnútrozemským vodným plochám pre určité typy plavidiel vrátane námorných lodí.

V súlade s týmito dohovormi tureckí vyslanci tvrdia, že „pred 15 dňami boli diplomatickou cestou informovaní, že do Čierneho mora vstúpia dve americké vojnové lode. Lode tam zostanú do 4. mája,“ uviedol zdroj z tureckého ministerstva pre agentúru TASS.

Lode prekonajú takmer 9 000 míľ od východného pobrežia Ameriky až k pobrežiu Ruska, k citlivému a spornému polostrovu Krym.

Kremeľ sa obáva, že Ukrajina neodmieta silové riešenie situácie v Donbase

USS Roosevelt a Cook

Istanbulská spravodajská sieť NTV označila lode ako USS Roosevelt a USS Donald Cook, ktorý predtým zachytili ruské stíhačky pri pobreží Kaliningradu, v Baltskom mori.

Manéver prichádza uprostred stupňujúceho sa vojenského konfliktu na východe Ukrajiny medzi kyjevskou armádou a separatistickými silami na Donbase, za ktorými stojí Moskva. Kremeľ označil situáciu za „desivú“ a tento týždeň rokoval s partnermi z Washingtonu o „vysvetlení“ situácie.

USA však zdôraznili „dôveryhodné“ správy o ruských jednotkách hromadiacich sa na hraniciach s Ukrajinou a hovorca ministerstva zahraničia Ned Price vydal „výzvu adresovanú Rusku, aby upustilo od eskalačných krokov“.

Na pobreží Krymu sa začal rozsiahla armádna operácia na obranu polostrova pred prípadným útokom

Peskov: Situácia je mimoriadne nestabilná

Hovorca Vladimíra Putina Dmitrij Peskov v piatok novinárom povedal, že „situácia na kontaktnej línii na Ukrajine je mimoriadne nestabilná,“ uviedol. „Dynamika vývoja tohto stavu vecí a správanie sa ukrajinskej strany vytvára nebezpečenstvo obnovenia nepriateľských akcií v plnom rozsahu.“

V prípade ofenzívy alebo ďalšej eskalácie bojov „všetky krajiny vrátane Ruska prijmú opatrenia, aby zabránili opakovaniu takýchto tragédií,“ uviedol Peskov.

Vo februári Rusko varovalo, že americké námorné cvičenia v Čiernom mori ohrozujú stabilitu regiónu a môžu viesť ku katastrofe. V reakcii na skupinu amerických vojnových lodí oznamujúcich nácviky, moskovské veľvyslanectvo vo Washingtone uviedlo, že „vyzerá to, že 6. flotila USA sa nevie dočkať, až nájde nepriateľa v Čiernom mori. Zúfalo hľadá zámienku – teraz otvorene pod hlavičkou bojových cvičení – na zintenzívnenie prítomnosti v regióne.“

Európsky súd pre ľudské práva prvýkrát rozhodoval o povinnosti očkovania. Verdikt vás prekvapí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info