fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Podľa odborníkov vírus unikol z laboratória vo Wu-chane. Nesúhlasia s tézou zoonózy z netopiera

Ilustračná fotokoláž @ Shutterstock

Čínska Komunistická strana tvrdí, že nový koronavírus pochádza z trhu s morskými plodmi vo Wu-chane a rozšíril sa zo zvierat na ľudí. S touto tézou súhlasí aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Čoraz viac virológov považuje ohnisko na trhu vo Wu-chane a tézu o zoonóze za vysoko nepravdepodobné, informuje epochtimes.de

Virológ Robert Redfield: Vírus pochádza z čínskeho laboratória

Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z čínskeho laboratória vo Wu-chane, odkiaľ unikol, vyhlásil v rozhovore pre CNN virológ a bývalý riaditeľ Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) Robert Redfield.

Nie je nezvyčajné, že by sa v laboratóriu, kde sa pracuje na respiračných patogénoch,  infikoval laborant. Keď sa patogén prenesie z medzihostiteľa na človeka, chvíľu trvá, kým patogén zistí, ako môže byť pri prenose z človeka na človeka ešte viac efektívnejší, vysvetlil Redfield.

„Som virológ a svoj život som zasvätil virológii,“ – dodal a zdôraznil, že svojím vyjadrením nesledoval žiadne úmysly.

Explózia vedľajších účinkov očkovania. Čísla, ktoré tlač často ignoruje (Gregor Amelung)

Redfield má podozrenie, že pandémia začala ako lokálne ohnisko vo Wu-chane buď v septembri, alebo v októbri 2019, teda už pár mesiacov pred časovým údajom, ktorý oficiálne uviedla Komunistická strana Číny. Čínski úradníci po prepuknutí koronavírusu tvrdili, že prvýkrát bol objavený v decembri 2019, a že miestom pôvodu bol trh s rybami vo Wu-chane.

Je zaujímavé, že tento spomínaný trh je vzdialený asi 16 km od Virologického ústavu vo Wu-chane,  špičkového laboratória, v ktorom vedci skúmajú spôsob prenosu koronavírusov zo zvierat na človeka.

Vyšetrovanie WHO s obmedzeniami

Tím vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorému bolo umožnené vycestovať do Wu-chanu začiatkom tohto roka, dospel vo februári, po mesiaci výskumu, k záveru, že vírus pravdepodobne nepochádzal z laboratória.

Peter Ben Embarek, vedúci tímu vedcov WHO a odborník na bezpečnosť potravín a choroby zvierat, vtedy uviedol, že hypotéza o laboratórnom incidente je mimoriadne nepravdepodobná a úniky z laboratória sú veľmi zriedkavé, ako informovala The Associated Press.

Politici využívajú paniku na to, aby vinu za Covid-19 presunuli na občanov. Spoločnosť tak môže zostať navždy poznačená

Peking však obmedzil výskum ohniska nákazy a nariadil vedcom, aby nehovorili s novinármi, oznámili noviny.

Čínska Komunistická strana súhlasila s vyšetrovaním vo Wu-chane iba kvôli medzinárodnému tlaku zo strany USA a ďalších krajín, odmietla však žiadosti o úplne nezávislé vyšetrovanie.

Pompeo: „Čína už v minulosti infikovala svet“

Pred niekoľkými týždňami bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo spomenul, že existuje veľa dôkazov, ktoré potvrdzujú tvrdenie o úniku vírusu z wuchanského laboratória.

Začiatkom marca minulého roka Pompeo na Twitteri napísal: „Nie je to prvýkrát, čo bol kvôli chybe v čínskom laboratóriu svet vystavený vírusu.“ Čína už v minulosti infikovala svet. Pravdepodobne tým myslel zatajenie prepuknutia SARS-u po roku 2000 zo strany Komunistickej strany Číny.

Pompeo, ani Redfield však nevyjadrili podozrenie, že vírus unikol úmyselne z Virologického ústavu vo Wu-chane.

Rúško: „Skrytý diabol“ – stimul pandémie? (Arne Burkhardt)

Hamburgský fyzik: „Koronavírus unikol z laboratória“

Pochybnosti o teórii s netopiermi, na ktorej trvala čínska Komunistická strana, aj WHO, tlmočil aj hamburský fyzik Prof. Dr. Roland Wiesendanger. Spolu s tímom vedcov z Univerzity v Hamburgu zhromaždil vyše 600 indícií o úniku vírusu z laboratória, ktoré zverejnili viaceré odborné časopisy. Dospel k záveru, že koronavírus pochádzal z laboratória vo Wu-chane, informoval Bild.

Zdá sa už zvykom, že sa znevažujú kritické hlasy odborníkov a vedcov. Je to bežný prostriedok autoritárskeho režimu, aký presadzuje čínska Komunistická strana . Ešte v decembri 2019 a januári 2020 v Číne cenzurovali kritických vedcov, zatýkali ich a nútili ich, aby verejne odvolali svoje tvrdenia o hromadení sa prípadov zriedkavého respiračného ochorenia v nemocniciach vo Wu-chane, dodáva epochtimes.de.

Vedci tvrdia, že nadmerné úmrtia nemá na svedomí Covid, ale lockdowny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info