fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Kyjev priznal, že sa s NATO spoločne pripravuje na vojnu o Krym (VIDEO)

Na snímke uprostred ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský obklopený príslušníkmi armády pri návšteve vojnou zasiahnutej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny / TASR (AP)

Cvičenie NATO Defender Europe 2021 sú potrebné na precvičovanie vojny s Ruskom, uviedol zástupca Ukrajiny v trilaterálnej kontaktnej skupine pre Donbas Oleksij Arestovič, píše ruská spravodajská agentúra RIA. 

„Defender Europe 2021 znamená“ brániť Európu. Ich význam je ten, že vo vodách od Baltického až po Čierne more prebieha vojna s Ruskom – povedzme to na rovinu – téma ozbrojenej konfrontácie s Ruskom, „povedal diplomat.

Aliancia podľa neho už začala presúvať techniku ​​a jednotky sily, rovnako organizuje logistické záležitosti.

„Hlavným cieľom je Balkán a Krym a všetko na sever od Krymu. Ide o otvorené zdroje, nikto sa tým netají, „dodal Arestovich.

Spojené štáty priviedli vojakov v Európe k maximálnej bojovej pohotovosti kvôli Rusku.

Lavrov: Vzťahy s USA sú po Bidenovej urážke Putina na dne. Američania: Za všetko môže Rusko

V máji až júni usporiada NATO najväčšie manévre Defender Europe 2021, od čias studenej vojny. Cvičenia sú plánované na vypracovanie obranných a útočných akcií vo východnej Európe a Pobaltí. Z partnerských krajín sa aktívne zúčastňuje Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.

Deň predtým ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že Washington podporí Kyjev „v prípade eskalácie ruskej agresie“. Ako je uvedené v správe, prísľub Pentagonu sa vzťahuje aj na situáciu na Kryme. Americká strana tiež pripomenula, že od roku 2015 Spojené štáty vyčlenili Kyjevu bezpečnostnú pomoc vo výške viac ako 2 miliardy USD.

Američania omieľajú: „S Ruskom iba z pozície sily“. Putin však nedovolí, aby si to ktokoľvek dovoľoval!

V reakcii na to ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že diskusia o potenciálnom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou je ďalšou fikciou Kyjeva. Moskva nemá záujem o konfrontáciu s ukrajinskou stranou, najmä vojenskou, zdôraznil zástupca vedúceho oddelenia Andrej Rudenko.

Minulý utorok navyše hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Ruslan Chomčak obvinil Rusko z dislokácie jednotiek blízko hraníc s Ukrajinou, čo predstavuje hrozbu pre vojenskú bezpečnosť. Podľa neho má Kyjev v reakcii na to v úmysle posilniť zoskupenie vojsk na Donbasu a to v smere na Krym.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakcii na to uviedol, že by sa nikto nemal starať o pohyb ruských vojsk vnútri krajiny. Ako vysvetlil hovorca Kremľa, Moskva prijíma opatrenia na zaistenie bezpečnosti svojich hraníc, pozdĺž ktorých je zaznamenaná činnosť NATO.

Rusko versus USA – aké šance majú v prípadnom horúcom konflikte v Európe

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info