fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Biden asi nezmierni napätie medzi USA a Ruskom a nie je ani priateľom „konkurenčnej Európy“

Joe Biden / Fotokoláž (via TASR)

Vláda „dogmatických“ demokratov dáva najavo, že USA za prezidenta Bidena pravdepodobne nevytvoria s Ruskom lepšie vzťahy. Uviedol to pre portál RT bývalý nemecký diplomat Frank Elbe.

Vzťahy medzi Ruskom a USA sú čoraz nepriateľskejšie. Je načase, aby sa oba národy vrátili k spolupráci. Skôr, ako sa svet ocitne na pokraji jadrovej vojny, uviedol Frank Elbe, bývalý nemecký veľvyslanec v Poľsku, Indii, Japonsku a Švajčiarsku.

„Bomba stále existuje rovnako, ako to bolo v roku 1962 počas kubánskej raketovej krízy,“ uviedol Elbe. Argumentuje, že svetové mocnosti sú povinné vykonávať rozumnú politiku vo vzťahoch s inými národmi, aby sa vyhli potenciálne zničujúcim konfliktom.

„V zásade neexistuje alternatíva k politike spolupráce zameranej na budovanie dôvery,“ domnieva sa diplomat. Elbe sa však obáva, že existuje riziko, že konfrontačný trend vo vzťahoch medzi Moskvou a Washingtonom sa za vlády Bidena nezvráti.

Rakúsko sa môže v lete „vrátiť do normálu“, tvrdí kancelár Kurz

Demokratická strana je známa svojimi „veľmi dogmatickými tendenciami“, ktoré sú vo vzťahoch s Ruskom veľmi „podradné“, poznamenal. Obzvlášť znepokojujúca je skutočnosť, že obe strany zjavne strácajú vzájomnú úctu, aj keď ide o diplomatický jazyk.

„Vzťah medzi východom a západom je veľmi urážlivý,“ uviedol Elbe. Dodal, že to nie je jazyk, ktorý si pamätá spred asi 30 rokov, keď zmierenie medzi Washingtonom a Moskvou čiastočne pripravilo cestu k zjednoteniu Nemecka.

Prelomenie špirály eskalácie napätia je stále možné, uviedol diplomat, keď ocenil Bidenovo rozhodnutie pozvať Rusko a Čínu ku globálnemu rozhovoru o klíme. Spolupráca na globálnom probléme by mohla pomôcť obom stranám vypracovať vyváženejšiu politiku, aspoň pokiaľ ide o jazyk diplomacie, dodal.

Do roku 2030 nahradia roboty státisíce pracovných miest v ropnom a plynárenskom sektore

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info