V Brazílii detegovali nový variant koronavírusu SARS-CoV-2
01 | 04 | 2021 I tasr

Vedci v Brazílii detegovali ďalší variant koronavírusu SARS-CoV-2. Zistili ho u 34-ročnej ženy z mesta Sorocaba ležiacom neďaleko Sao Paula. V noci na štvrtok o tom podľa agentúry DPA prostredníctvom sociálnej siete Twitter informoval biomedcínsky inštitút Butantan s tým, že nový variant je podobný už známemu juhoafrickému variantu.


Nakazená žena nemá cestovateľskú anamnézu: necestovala do zahraničia, ani v rámci krajiny. Nákaza sa u nej prejavuje len miernymi príznakmi.

Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Vyšší počet nakazených a úmrtí zaznamenali len Spojené štáty.

Táto juhoamerická krajina hlási v poslednom čase rekordné denné prírastky v počte úmrtí na koronavírus. Aj v stredu ministerstvo zdravotníctva oznámilo nový rekord - 3869 úmrtí za 24 hodín -, čím bol prekonaný rekord z predchádzajúceho dňa, keď bolo zaznamenaných 3780 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Míľnik 3000 úmrtí za deň Brazília prekonala pred týždňom.

Od vypuknutia pandémie podľahlo chorobe COVID-19 v Brazílii 321.515 ľudí (v marci vyše 66.000) a nákaza sa potvrdila u viac ako 12,7 milióna osôb.

Systém zdravotníctva v krajine s 210 miliónmi obyvateľov skolaboval alebo je v mnohých oblastiach na pokraji zrútenia. Míňajú najmä lieky na intubáciu pacientov s COVID-19.

Pravicový prezident Jair Bolsonaro pandémiu a jej dôsledky od začiatku bagatelizoval a vyjadruje pochybnosti o účinnosti vakcín. V poslednom čase však zmenil svoj tón, keďže čelí silnejúcej kritike za spôsob, ako jeho vláda rieši krízovú situáciu. Pred niekoľkými dňami Bolsonaro urobil rekonštrukciu svojho kabinetu, pričom vymenil šesť ministrov. Zo svojich postov odišli aj hlavní velitelia pozemných síl, letectva a námorníctva.

Streľba v Kalifornii si vyžiadala štyroch mŕtvych vrátane dieťaťa
Štyria ľudia vrátane dieťaťa prišli o život pri stredajšej streľbe v kancelárskej budove v americkom štáte Kalifornia. Predpokladaného páchateľa policajti pri zásahu postrelili a bol prevezený do nemocnice. Motív jeho činu nie je známy. Informovali... Čítať ďalej
01 | 04 | 2021 | tasr