fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Prázdna špajza? Zoznam vianočných odmien na ministerstvách vás posadí na stoličku!

Erik Kaliňák. FOTO TASR - Martin Baumann

Podľa Erika Kaliňáka to s tou nulou na účte a pavučinou v špajzi, nebude až také zlé. Na vianočných odmenách totiž ministri nešetrili. Vyplatili spolu viac ako 209 000 eur. Najväčšiu sumu dostal podriadený Eduarda Hegera – 23 000 eur. Transparentný Igor Matovič sa ani neunúval na otázky o odmenách odpovedať.

Prvoaprílový žart?

Synovec Roberta Kaliňáka Erik si zobral za úlohu zistiť, aké odmeny vyplatili jednotlivé ministerstvá. K odpovediam sa dostať, nebolo vôbec ľahké. Informácie musel doslova dolovať: „Komunikácia s úradmi dnes pripomína viac dolovanie informácií než vľúdny prístup politických nominantov k občanom, ktorí sa zaujímajú o veci verejné a teda aj kontrolu nakladania s našimi daňami,” povedal Kaliňák vo videu.

Keďže novinárov evidentne tieto informácie nezaujímajú, požiadal osobne všetky ministerstvá a úrad vlády, aby zverejnili odmeny, ktoré dali svojim podriadeným. Otázka bola veľmi jednoduchá: „Požadujem výpis všetkých vedúcich pracovníkov, ich funkciu, plat, príplatky, odmeny a iné prémie za výkon pracovnej činnosti za rok 2020. Hádam uznáte, že jednoduchšie a jasnejšie, sa to ani nedalo,“ smeje sa mladý Smerák.

NRSR opäť nebola uznášaniaschopná, Blanár hovorí o neúcte, Kollár sa ospravedlnil

Pre niektorých bola otázka ťažká

Pozrime sa, ako sa k tomu oslovení ministri postavili. „Minister Gröhling najprv odpísal, že je to preňho príliš komplikované a potrebuje viac času. No už sa neozval,“ hovorí s úsmevom Kaliňák. Minister vnútra Mikulec, zase štýlom sebe vlastným iba odkázal, že takýmito informáciami nedisponuje a zo zákona nie je povinný ich ani zistiť. „Vyzerá to tak, že na ministerstve vnútra ani nevedia, kto u nich pracuje a koľko im dali na odmenách,“ ostáva prekvapený Erik Kaliňák.

Ministerky – Remišová a Kolíková, to poňali po svojom. „Svoj vzťah k transparentnosti obe preukázali tak, že pri každom pracovníkovi uviedli jedno jediné číslo, z ktorého sme nemali najmenšiu šancu zistiť, aké odmeny im priznali a čo je ich štandardná výplata,“ informuje mladá krv Smeru.

Odmeny ako v monopostoch F1

Ostatné ministerstvá otázku zjavne pochopili. Údaje o odmenách poslali ministerstvá zahraničných vecí, pôdohospodárstva, obrany, životného prostredia, práce a sociálnych vecí, zdravotníctva, financií a dokonca aj podpredseda vlády Hollý.

Minister zahraničných vecí Korčok z SaS dal svojmu šéfovi kancelárie 6 400 eur po piatich mesiacoch od svojho nástupu. Nový šéf pre hybridné facebookové vojny, dostal krásnych a určite zaslúžených 6400 eur.

Mikulec chce mať prehľad o zostatkoch na účtoch občanov! Droba so stranou SaS protestujú

„Mičovský z OĽaNO na ministerstve pôdohospodárstva – rezorte v rozklade, z ktorého už utiekli všetci príčetní – si kupuje svojich posledných verných skvostnými odmenami. Šéfke svojej kancelárie dal za 5 mesiacov odmenu 7100 eur. Dvom novým generálnym riaditeľom 7400 eur a 9200 eur.“

Na obrane tiež nemali hlboko do vrecka. „Minister obrany Naď doprial svojmu generálnemu tajomníkovi 7250 eur a štátnemu tajomníkovi až 8000 eur. Najspokojnejší bol zrejme s prácou svojej novej riaditeľky kancelárie, ktorá dostala 8500 eur,“ informuje Kaliňák.

 

Obzvlášť štedrý Budaj

Budaj z OĽaNO bol na ministerstve životného prostredia obzvlášť štedrý k dvom riaditeľkám, ktoré za ním prišli len v auguste. Dostali 7 500 eur a 6650 eur. A Kaliňák ml. graduje ďalej: „Ešte zaujímavejšie sumy mali byť udelené na Ministerstve práce. „Sme rodina v osobe pána Krajniaka dopriala dvom riaditeľom odborov po troch mesiacoch v práci odmeny mastných 8000 a 8250 eur. Opakujem, za 3 mesiace od nástupu,“ upozorňuje mladý politik.

Podpredseda vlády Štefan Hollý (Sme rodina), ktorý podľa Kaliňáka už mal mať postavených prvých 25-tisíc nájomných bytov, potešil svojho nového riaditeľa legislatívy veľkorysou odmenou 7000 eur a ako bonus mu daroval dovolenku za štátne, v hodnote 2000 eur.

Absolútnymi víťazmi sa však stávajú ministri Krajčí a Heger. „Poďme k ministerstvu zdravotníctva, ktoré nás priviedlo na prvé priečky na svete v nezvládaní pandémie. Pán Krajčí pred demisiou vo svojej pokore a skromnosti poslal svojim štátnym tajomníkom zaslúžených 7200 a 7800 eur. Šéfka kancelárie štátneho tajomníka dokonca získala 11000 eur.  A úplný vrchol je nový šéf legislatívy s krásnou odmenou 12000 eur,“ neveriacky krúti hlavou Kaliňák.

Minister Heger však zahanbil všetkých svojich kolegov. „Jeho predstava o primeraných odmenách v čase hlbokej ekonomickej krízy je, že šéfovi inštitútu hodnoty za peniaze, dal skutočne hodnotných 16800 eur. Šéfovi inštitútu finančnej politiky rovných 18000 eur. Svojej šéfke osobného úradu priklepol 13250 eur a úplne najviac si pod stromčekom našiel šéf auditu a kontroly hviezdnych 23500 eur,“ zhrnul výsledky o odmenách mladý smerák.

„A čo samotný líder Igor Matovič? Ten sa neunúval ani odpovedať,“ končí svoje video Kaliňák.

Fico: S novovymenovanou vládou neprichádza nová kvalita či záruka zlepšenia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info