HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dvaja členovia kapitolskej polície zažalovali Trumpa za podnecovanie útoku

Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR (AP Photo/Alex Brandon)

Dvaja príslušníci polície amerického Kapitolu, na ktorý začiatkom januára zaútočili prívrženci niekdajšieho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, v utorok zažalovali exprezidenta za podnecovanie tohto útoku. Informovala o tom agentúra AFP.

Policajti James Blassingame a Sidney Hemby žalujú Trumpa aj za „vyburcovanie, riadenie a napomáhanie“ davu, ktorý 6. januára zaútočil na Kapitol – budovu amerického Kongresu. Poslanci oboch komôr tam vtedy hlasovali o oficiálnom potvrdení volebného víťazstva Trumpovho súpera v novembrových prezidentských voľbách Joea Bidena. Rozvášnení ľudia vtedy rozbíjali okná, preliezali cez múry a donútili políciu evakuovať zákonodarcov. Toto obliehanie Kongresu sa skončilo smrťou piatich ľudí vrátane jedného policajta a množstvom zranených.

Žalobcovia zároveň tvrdia, že počas útoku utrpeli fyzické zranenia i emocionálnu ujmu. Blassingame podľa vlastných slov utŕžil zranenia v oblasti hlavy a chrbta, zatiaľ čo jeho kolegovi rozbúrený dav spôsobil zranenia na rukách a kolenách, a do tváre aj po tele mu nastriekali chemikálie. Píše sa tak v žalobe, ktorú podali na federálnom súde vo Washingtone.

Každý z nich za spôsobenú ujmu žiada vyplatenie odškodného vo výške 75 000 dolárov (takmer 64 000 eur).

Putin diskutoval s Merkelovou a Macronom o vakcíne Sputnik V

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info