fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Advokát Ribár je vyše roka v kolúznej väzbe po svedectve mafiána, ktorého zastupoval. Komora bije na poplach

Na snímke bývalý starosta Marianky Radovan J.(vpravo), obvinený zo zloèinu prijímania úplatku, a jeho obhajca Martin Ribár sú v budove Najvyššieho súdu SR, kde sa rozhodovalo o jeho väzbe. V Bratislave 19. novembra 2015 FOTO TASR - Andrej Galica

Advokátska komora bije na poplach. Už viac ako rok je totiž vo väzbe advokát Martin Ribár, ktorý tam skončil na základe člena mafiánskej skupiny Takáčovcov Pavla K., ktorého v minulosti zastupoval v trestnom konaní a ktorý sa rozhodol s políciou spolupracovať. Advokáti sú presvedčení, že Ribár je väznený nespravodlivo len preto, lebo si dobre robil svoju prácu. Informáciu priniesli topky.sk.

Ribár je už takmer 14 mesiacov stíhaný v kolúznej väzbe. „Dôvody pre ktoré skončil Ribár vo väzbe sú, že sa podľa obvinenia snažil, aby jeho klient, ktorý je členom mafiánskej skupiny takáčovci pri vypočúvaní mlčal. Advokátska komora a spolu s viac ako sedemdesiatimi advokátmi sa však v tejto súvislosti rozhodli konať.

Spoločne vyzývajú Ústavný súd, aby posúdil dôvodnosť väzby pre Martina Ribára. Ten je totiž podľa kolegov aj Advokátskej komory vo väzbe za to, že si si riadne vykonával svoju advokátsku činnosť a otvorene hovoria o tom, že sme svedkami – „Likvidácia advokátskeho stavu, ako posledného piliera ochrany práva a ústavnosti“.“ Napísali topky.sk.

Sudca rozhodol o väzbe

„Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, rozhodol 30.10. 2019 o vzatí do väzby 13 osôb, ktoré sú obvinené zo zločinu zloženia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Sudca neprijal písomný sľub obvinených a väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil. Súd neprijal ani ponuku peňažnej záruky jedného z obvinených. Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko prokurátor aj obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd,“ citovala vtedy rozhodnutie súdu Katarína Kudjáková hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Podľa Topiek právnika Martina Ribára obvinili z toho, že mal svojmu klientovi odporučiť, aby polícii neprezradil okolnosti, ktoré sú mu o podpálení domu známe, a aby zamlčal osoby, ktoré čin vykonali, aj tých, ktorí na podpálenie domu vydali príkaz. Pavol K. tvrdí, že mu Ribára nastrčili, aby zabezpečili jeho mlčanlivosť.

Procházka: Nemôžete povedať v novembri, že nezákonnosti, ktoré tu boli od marca, sú v poriadku

23 hodín v cele, rodinu nevidel mesiace

Martin Ribár, ktorý bol advokátom 17 rokov, napísal z väzby list, ktorý postavil na nohy kolegov z advokátskej brandže aj Advokátsku komoru. „Som v kolúznej väzbe. Vo väzbe som kvôli výkonu advokácie. Môj bývalý klient začal spolupracovať s políciou. Priznal sa k množstvu trestných činov, obvinil mnohých ľudí.  Desiatky. On zostal na slobode – mnohí skončili vo väzbe – vrátane mňa….. 23 hodín denne som zavretý na cele – 8m2 . Po odrátaní plochy „nábytku“, WC zostávajú 3m2 na pohyb. Hodinu denne môžem ísť na vychádzku – na strechu väznice – 4 steny, hore nebo – vidím ho cez zamrežovanú sieť. Vychádzkový koridor má cca – 16 až 24 m2. Ak by ste v takýchto podmienkach držali väčšieho psa – odsúdia Vás za týranie zvierat. Trinásť mesiacov nemôžem telefonovať s manželkou a  3 malými deťmi, či vlastnou mamou. Deti a manželku som neobjal 13 mesiacov. Manželku som videl dvakrát na hodinu na návšteve cez sklo. Deti som videl po 13-tich mesiacoch 20 minút cez videonávštevu na tablete 25×15 cm!  Ak chcem odpoveď prostredníctvom listu,  aby som vedel, čo sa deje doma – trvá to v lepšom prípade mesiac. V horšom dva mesiace,“ napísal Martin Ribár spoza mreží.

Výzvu podpísalo 72 kolegov

Na list zareagovalo 72 advokátov, ktorí podpísali vyhlásenie a ústavnú sťažnosť, ktorú poslali na Ústavný súd.

„Konkrétny a bezprecedentný príklad takéhoto postupu v rozpore s princípom ultima ratio je postup proti advokátovi JUDr. Martinovi Ribárovi, ktorý je viac ako rok väzobne stíhaný, pričom podstata jeho obvinenia spočíva v poskytovaní právnych služieb klientom. JUDr. Martin Ribár sa “previnil” tým, že obhajoval osoby v rámci organizovanej skupiny, ktorej členovia sú dnes obvinení zo závažných trestných činov. Musíme skonštatovať, že práve táto skutočnosť robí z neho v očiach OČTK, a bohužiaľ tiež v očiach justície, osobu činnú pre uvedenú organizovanú skupinu a to napriek tomu, že do dnešného dňa nebol v rámci trestného konania predložený jediný vecný dôkaz o tom, že by JUDr. Martin Ribár nad rozsah výkonu advokácie vykonával činnosti pre túto skupinu alebo ju podporoval.“

Pridala sa k nim aj komora advokátov. Podľa advokátskej komory je nepochybné, že ak advokát aktívne nabáda klienta k spáchaniu trestného činu, podlieha trestnej zodpovednosti. „Ak však klientovi poskytuje právnu radu vo vzťahu k trestnému činu, z ktorého je klient obvinený, je trestná zodpovednosť advokáta za obsah takejto rady v bezprostrednom rozpore s úlohou, ktorú advokát v trestnom konaní plní,“ napísala.

Ústavný súd na otázky portálu topky.sk reagoval prostredníctvom svojej hovorkyne.  „Predmetná vec zatiaľ nebola predbežne prerokovaná. Aktuálne nie je možné určiť termín predbežného prerokovania veci,“ napísala Martina Ferencová z Ústavného súdu.

Kollár: Ak sa tento cirkus do stredy neskončí, poďme od toho

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info