fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vakcína proti Covid-19 v pilulke? Vedci hovoria, že čoskoro

Ilustračný obrázok / Reuters
Vývojári vakcíny proti Covid-19, ktorú je možné prehltnúť ako pilulku a užiť doma, oznámili sľubné predbežné údaje. Mohli by teda v blízkej budúcnosti začať s klinickými skúškami, informuje portál RT.

Priekopnícky liek s názvom Oravax vyvíjajú izraelsko-americká spoločnosť Oramed Pharmaceuticals a indická spoločnosť Premas Biotech. Tieto dve spoločnosti sa spojili a vytvorili spoločnosť Oravax Medical Inc.

Spoločnosť dúfa, že sa spojí technológia ústneho podávania Oramedu s odbornými znalosťami spoločnosti Premas v oblasti vakcín a vytvorí sa nová metóda očkovania proti Covid-19.

Pilotná štúdia uskutočnená na zvieratách zistila, že perorálna vakcína pomohla produkovať protilátky, ktoré vytvárajú imunitu proti vírusu, tvrdí spoločnosť. Sľubné výsledky sa dosiahli podaním jednej kapsuly Oravaxu, čo potenciálne odlišuje liek od niektorých ďalších vakcín, ktoré si vyžadujú dve dávky.

Čo robia Briti v očkovaní inak? Johnson hovorí o fantastickom úspechu

Prabuddha Kundu, spoluzakladateľ spoločnosti Premas Biotech, pre indické médiá uviedol, že aplikácia vakcíny by bola „ako užitie vitamínovej pilulky“, a že „sme si viac ako na 100 percent istí, že táto technológia funguje a je sľubná.“ Výsledky predbežných testov na zvieratách budú čoskoro zverejnené vo vedeckom časopise.

Generálny riaditeľ spoločnosti Oramed Nadav Kidron pre Jerusalem Post uviedol, že perorálny liek odstráni logistické problémy, ktoré vznikli v dôsledku celosvetových masových očkovaní, a že pilulku si môžu jednotlivci dokonca vziať z pohodlia domova.

Veterinár upozorňuje: „Ak má váš domáci miláčik problém so srdcom, môže to byť Covid“

Kidron tiež tvrdil, že orálne podanie vakcíny môže mať za následok menej vedľajších účinkov.

Spoločnosť Oravax Medical v súčasnosti žiada o uskutočnenie pokusov na ľuďoch v niekoľkých krajinách vrátane USA, Izraela, Mexika a Európy. Štúdie by sa mohli začať už v júli.

Nám Sputnik položil koalíciu. Nemci s Rusmi vďaka nemu rozbiehajú očkovaciu turistiku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info