fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bývalý ukrajinský prezident Kravčuk tvrdí, že do krajiny vtrhne Rusko kvôli problému s dodávkou vody na Kryme

Krym
Podľa Lubomíra Sima bol Krym vždy ruský a patrí Rusku. Ilustračný obrázok/SITA

Ruská vláda plánuje napadnúť Ukrajinu a vytvoriť pozemný koridor cez juh krajiny na Krym ako spôsob riešenia sucha na polostrove. Uviedol bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, informuje portál RT.

Kravčuk vo svojom prejave v stredu poznamenal, že katastrofická situácia s vodou na polostrove by sa mohla použiť ako zámienka pre vojenský vpád na Ukrajinu.

Kyjevská vláda už sedem rokov blokuje dôležitý kanál, ktorý kedysi zabezpečoval zhruba 85% dodávok vody na Krym. V roku 2014 po prebratí polostrova Ruskom postavila Ukrajina provizórnu priehradu. Tá kedysi spájala tento región s riekou Dneper, štvrtou najdlhšou riekou v Európe. Táto oblasť teraz trpí nedostatkom vody, na čo majú vplyv aj klimatické zmeny a nedostatok zrážok.

Zuckerberg je príliš mocný a Facebook treba zničiť, tvrdí pracovník Facebooku

Keď je situácia s vodou tak vážna, veľa krymských miest zaviedlo prideľovanie dávok. Napríklad Simferopol a Jalta otvárajú kohútiky každý deň iba na pár hodín.

Podľa Kravčuka by mohla Moskva vyslať vojakov do Mariupolu a Chersonu. Teda dvoch oblastí medzi Krymom a kontinentálnym Ruskom, a vytvoriť pozemný koridor s cieľom odblokovať kanál.

„Bude to jeden z dôvodov veľkého útoku alebo veľkých agresívnych krokov zo strany Ruska. Je to možné, ale donútiť Ukrajinu takýmto spôsobom dodávať vodu nebude fungovať. Pretože nevieme, komu táto voda pôjde – občanom na zavlažovanie, vojenským závodom alebo komukoľvek inému,“ uviedol bývalý prezident.

Rusko a Bielorusko majú bratské puto, tvrdí Kremeľ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info