fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Nepochybujem o Sputniku V, Rusi sú celkom dobrí vedci,“ vyhlásil eurokomisár pre vnútorný trh

Lietadlo nesúce dávky vakcíny Sputnik V na medzinárodnom letisku Košice / AFP
Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton uviedol, že nemá dôvod pochybovať o účinnosti ruskej vakcíny Sputnik V. Dodal, že Brusel potrebuje pre boj s Covid-19 veľké portfólio vakcín, informuje portál RT.

Bretona sa novinári na stredajšom tlačovom brífingu v Bruseli spýtali, či by EÚ mala pridať Sputnik V na svoj zoznam vakcín. Európsky komisár jednoznačne odpovedal. „Pevne verím, že súčasné portfólio so štyrmi  povolenými vakcínami sa čoskoro zvýši na päť.“

„Sputnik je pravdepodobne dobrá vakcína, pretože si myslím, že Rusi sú celkom dobrí vedci. A, samozrejme,  nemám dôvod o tom pochybovať.“ Vyjadril sa Breton a vysvetlil, že pre Európu je dôležité mať k dispozícii rôzne typy vakcín. Aby mohla byť imunizačná kampaň na tomto kontinente dokončená do konca leta.

A je to tu! EÚ predstavuje plán Covid pasov. Ak chcete cestovať, budete ho potrebovať

Brusel bol zdesený, keď britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca znížila plánované dodanie vakcíny z 90 miliónov dávok v prvom štvrťroku 2021 na 40 miliónov a neskôr na 30 miliónov. Táto zmena  „bolestne znížila rýchlosť“ očkovania, povedala v stredu novinárom šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Okrem spoločnosti AstraZeneca Európska agentúra pre lieky (EMA) povolila vakcíny vyrobené spoločnosťami Pfizer, Moderna a Janssen. EMA začala 3. marca postupné preskúmanie Sputniku V, ktorý vyvinul moskovský výskumný ústav Gamaleya a je registrovaný na núdzové použitie v asi 50 krajinách.

Rusi skupujú dlh USA, neprekáža im ani rastúce napätie medzi krajinami

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info