fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Čarnogurský mladší: Vladimír Pčolinský si žil dlho nad pomery. Kde na to bral?

Ilustračné foto. Zdroj: FB / Ján Čarnogurský ml.

Sudca Špecializovaného trestného súdu včera poslal dnes už exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského do väzby. Okolnosti prípadu šéfa tajných si v statuse na sociálnej sieti všíma právnik Ján Čarnogurský mladší.

Vladimír Pčolinský si ako riaditeľ SIS teda pomyselne sadne do väzby vedľa svojho námestníka Borisa Beňu, ktorý ho do nej vlastne dostal. Pre našu informačnú službu je to smerom k zahraničiu veru poriadna blamáž. Okolnosti zadržania a následnej väzby  Pčolinského rozobral v statuse právnik Ján Čarnogurský mladší.

Je pravdepodobné, že vyšetrovateľ mal nejaké silné esá v rukáve

Zatknutie šéfa SIS spôsobilo značný šok nielen na verejnosti, ale aj na našej politickej scéne či v najbližšom okolí. „Bolo nevyhnutné rýchlo postaviť silnú obranu pre ďalší právny a mediálny postup,“ začína status Čarnogurský. Politici tvrdia, že text obvinenia obsahuje iba odkaz na výpovede dvoch kajúcnikov Borisa Beňa a Ľudovíta Makóa. Ich výpovede sa zrejme zhodujú, hoci v čase výpovede aspoň jeden z nich bol vo väzbe, takže sa nemohli navzájom dohodnúť.

„Z toho vyplýva, že pán Makó pravdepodobne dostal nejaké peniaze ako úplatok a dal z nich 40 tisíc eur pánovi Beňovi, tiež ako úplatok. Od koho ich dostali a komu ich dali, nie je v tomto štádiu príbehu rozhodujúce. Dôležité je, že vyšetrovateľ nemusel uviesť žiadne iné dôkazy vo vznesení obvinenia,“ konštatuje právnik Čarnogurský.

Nezávislé tvrdenia dvoch kajúcnikov, ktoré sa zhodujú, sú dostatočnou indíciou na začatie trestného stíhania. „Na väzbu pána Pčolinského však stačiť nemuseli. Je preto pravdepodobné, že vyšetrovateľ mal ešte nejaké silné esá v rukáve, ktoré predložil až súdu. Pre pána Pčolinského je nebezpečné vypovedať o konkrétnych faktoch, pokiaľ nevie, čo všetko vyšetrovatelia vedia,“ myslí si Čarnogurský.

Právnik chváli kroky Pčolinského obhajkyne Evy Mišíkovej, ktorá je podľa neho výborná advokátka. Čarnogurský sa však v statuse zameral aj na hru o mlčanlivosti, ktorá sa po zadržaní Pčolinského začala odohrávať.

„Sme presvedčení, že skutok sa stal,“ šokujúco povedal Boris Kollár na prípad Pčolinský

Naplánovať zadržanie šéfa SIS nie je záležitosť pár hodín, ale dní

Čarnogurský mladší si myslí, že Pčolinský je obvinený preto, že si svoju prácu zjavne vôbec nerobil dobre. „Na obvineného sa povinnosť mlčanlivosti nevzťahuje, môže povedať vyšetrovateľovi všetko, aj tajomstvá, musí iba upozorniť na skutočnosť, ktorá je tajomstvom, aby bola neprístupná tretím osobám,“ prízvukuje právnik.

Dodáva, že svedectvo Beňu o jeho úplatkoch určite nespadá pod služobnú prácu v SIS, preto mu žiadna povinnosť mlčanlivosti nevznikla. „Mediálna obrana pána Pčolinského, postavená na tvrdení, že skutok sa stal, a teda peniaze zaplatené boli, je divná. Akoby tým chceli povedať, že to bola iba štandardná 𝘃𝗹𝗮𝘀𝘁𝗶𝘇𝗿𝗮𝗱𝗮 pri výkone služby, za ktorú bolo normálne zaplatené v zmysle cenníka stanoveného ministerstvom za 𝘃𝗹𝗮𝘀𝘁𝗶𝘇𝗿𝗮𝗱𝘂. Aj tvrdenie, že zadržanie pána Pčolinského je pomsta polície, pokrivkáva,“ konštatuje Čarnogurský.

Reaguje tak na mediálne tvrdenia, že k zadržaniu Pčolinského došlo len niekoľko hodín po tom, čo bývalý šéf SIS podal trestné oznámenie na bližšie nemenovaných policajtov.

„Naplánovať zadržanie šéfa SIS nie je záležitosť pár hodín, ale dní. Zadržanie pána Pčolinského by sa udialo aj v prípade, ak by trestné stíhanie policajtov nezačalo,“ vysvetľuje právnik.

Čarnogurskému je však divné, prečo sa do celého prípadu zainteresoval podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. „Prečo? Dostal pokyn z nemenovaného veľvyslanectva, pretože toto má záujem na zotrvaní pána Pčolinského na pozícii šéfa SIS?“ pýta sa právnik.

Harabin: Vladimír Pčolinský bol popredným členom Lipšicovej organizovanej skupiny

Zrádzal Pčolinský bežne svoju vlasť za pár eur alebo nie?

Čarnogurský mladší za zamýšľa aj nad tým, odkiaľ mal Pčolinský taký vysoký príjem. „Pán Pčolinský si žil dlho nad pomery. Svedčí o tom dôkazný materiál z Instagramu jeho pani manželky, poslankyne NR SR. Niektorí bohatí ľudia sa pýšia fotkami z viedenskej opery, niektorí z viedenských butikov. Pani poslankyňa Pčolinská patrí do druhej skupiny. Na jej fotografiách ju vidno v hlbokom zamyslení, či budú lepšie Džimi-Čo topánky za 1 000 alebo za 1 500 eur. Ako pán Pčolinský financoval tento sponzoring značkových firiem?“ pýta sa Čarnogurský a dodáva, že Pčolinského problém nie je malý.

„Veľmi rozumne sa vzdal funkcie šéfa SIS krátko pred vyhlásením uznesenia o väzbe. Musel tušiť, ako to dopadne. Asi na pojednávaní videl, rovnako ako sudca, niečo dosť presvedčivé. V ďalšom pokračovaní bude už potrebné vyjasniť iba jednu otázku. Zrádzal pán Pčolinský bežne svoju vlasť za pár eur alebo nie? Ak nie, niekto si to odskáče. Ak áno, môže byť asi rád, ak skončí iba v base. Pokiaľ teda nepôjde na samotku do Prešova,“ končí status Čarnogurský mladší.

Šátek: „Zbavenie mlčanlivosti je právny nezmysel. Pčolinský sa môže vyjadriť ku všetkému“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info