HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Talianski vedci vytvorili prvé inteligentné tetovanie na svete. Môže nahradiť EKG

tetovanie
Ilustračný obrázok / pixabay
Vedci v USA a Taliansku tvrdia, že vytvorili prvé dočasné „inteligentné“ tetovanie na svete pomocou organických diód emitujúcich svetlo (OLED). Mohlo by spôsobiť revolúciu vo viacerých oblastiach vrátane športovej vedy a technológie potravín, informuje portál RT.

Vedci z UCL a Talianskeho technologického inštitútu použili rovnaký základný princíp ako dočasné tetovanie, ktoré sa na pokožku prenáša namáčaním a lisovaním. Pri výrobe nových prístrojov ho ale kombinovali s technológiou OLED.

V kombinácii s inými technológiami, ktoré sa dajú nosiť, môžu inteligentné tetovania vyžarovať svetlo, keď je športovec dehydrovaný, alebo upozorniť na hroziace úpaly zo slnečných lúčov. Mohli by sa tiež použiť na upozornenie, keď produktu, napríklad potravinám alebo liekom, vypršal dátum spotreby.

„Môžu to byť napríklad módne doplnky, žiarivé tetovania a nechty,“ hovorí hlavný autor výskumnej práce profesor Franco Cacialli. „V športe ich možno kombinovať so snímačom potu, ktorý signalizuje dehydratáciu.“

Zem stíchla vďaka pandémii. Je najmenej hlučná od začiatku storočia

Vedci dúfajú, že vylepšia zariadenie, ktoré má celkovú hrúbku iba 2,3 mikrometra (jedna tretina dĺžky jednej krvinky), lepšími batériami. Prípadne super kondenzátormi pre dlhšiu životnosť.

Zariadenie sa skladá z elektroluminiscenčného polyméru, ktorý emituje svetlo pri elektronickej stimulácii a nachádza sa medzi dvoma elektródami. Potom sa medzi elektródy a komerčne dostupný tetovací papier vloží izolačná vrstva.

Vedecky potvrdené: Strata čuchu kvôli Covidu ničí partnerský sex! My vieme prečo

„V Talianskom technologickom inštitúte sme predtým propagovali elektródy, ktoré sme vytetovali na pokožku ľudí. Tie sa dajú použiť na vykonávanie diagnostických testov, ako sú elektrokardiogramy,“ uviedol profesor Virgilio Mattoli z Talianskeho technologického inštitútu v súvislosti s narastajúcim počtom inteligentných tetovaní.

Technológia OLED bola prvýkrát nasadená v najmodernejších plochých televízoroch na prelome storočí a jej použitie sa odvtedy výrazne rozšírilo.

OSN po viac ako 35 rokoch vráti repliku obrazu od Picassa jej majiteľovi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info