HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ľudstvo stratilo kvôli covidu 20 miliónov rokov života, tvrdia španielski vedci

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Preklad: Redakcia HD 19/02/2021

Ľudstvo stratilo viac ako 20 miliónov rokov života v dôsledku pandémie koronavírusu. Také výsledky priniesla štúdia španielskych vedcov z Univerzity Pompeu Fabra. Ich závery publikoval časopis  Scientific Reports. 

Výskumníci porovnali rozdiel medzi vekom, keď pacient zomrel na COVID-19 a priemernú dĺžku života v jednotlivých krajinách. Uviedol Gazeta.ru. Vedci skúmali údaje o počte obetí koronavírusu v 81 krajinách. Odborníci porovnali rozdiel medzi vekom, keď pacient zomrel na COVID-19 a priemernú dĺžku života v jednotlivých krajinách.

Výskumníci použili metódu zvanú „Stratené roky života“. Tá počíta priemerný počet rokov, ktoré by človek mohol prežiť, keby nezomrel predčasne. „V celkovo v 81 krajinách sveta mohol COVID-19 zapríčiniť stratu až 20 507 518 rokov života. Približne 16 rokov na každé jedno úmrtie,“ vysvetlil doktor Hector Arolas z Univerzity Pompeu Fabra.

Ako ďalej vedci informovali, predmetná štúdia pritom nezohľadňuje počet možných stratených rokov ľudského života v dôsledku úmrtí, ktoré tiež nepriamo súvisia s pandémiou. Podľa nich tí, ktorí zomreli na kardiovaskulárne a iné chronické choroby, tiež prišli o roky života v dôsledku pandémie COVID-19.

Na základe posledných dostupných údajov zomrelo v dôsledku koronavírusu vo svete už viac než 110 miliónov ľudí.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info