HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Igor Matovič sa nevie ovládať ani v zahraničí, ohovoril Sulíka v rozhovore pre Le monde

Richard Sulík a Igor Matovič / Fotokoláž (via TASR)

Na to, že slovenský premiér pravidelne verejne ponižuje svojho koaličného partnera, R. Sulíka, sme si už zvykli. Ohovárať ministra svojej vlády v zahraničí je však iná úroveň. Progresívny europoslanec Šimečka upozornil, že v rozhovore pre významné francúzske noviny Le monde, Igor Matovič pral špinavé prádlo a ešte aj tam obviňoval R. Sulíka.  

Progresívny europoslanec Šimečka: Chcem sankcie proti Rusku

„Doma sme si už zvykli, že premiér útočí na vlastných ministrov a zbavuje sa zodpovednosti za všetky zlyhania. Úplne iné však je, keď osobné konflikty a spory prenáša na medzinárodnú scénu. Vysiela to zlý signál a poškodzuje slovenské záujmy,“ upozorňuje v úvode svojho príspevku na sociálnej sieti europoslanec.

Šimečka informuje slovenského čitateľa, ako francúzske noviny predstavili nášho premiéra. „Prestížny francúzsky denník Le Monde zverejnil rozhovor s Igorom Matovičom. Predstavujú ho ako „antisystémového lídra”, ktorý vedie tvrdý boj proti korupcii, ale ktorého „nedostatok skúseností a často mätúce slová vyvolávajú pochybnosti o jeho schopnosti viesť štát.“ Premiér, žiaľ, niektorými odpoveďami tento obraz potvrdil,“ všíma si ďalej člen Progresívneho Slovenska.

Europoslanec ďalej opisuje, v akom duchu sa niesol rozhovor. „Le Monde pripomenul Matovičovi nasledovné: „V novembri 2020 ste testovali celú slovenskú populáciu s prísľubom, že to zabráni lockdownu. Lenže miera infekcií po testovaní naopak explodovala. Nie je to neúspech?“ Premiér zlyhanie odmietol a dodal: „Krízový štáb chcel organizovať ešte druhé masívne testovanie, ale minister hospodárstva, ktorý bol zodpovedný za nákup testov, to nespravil. Kvôli tomu druhá vlna testov neprebehla včas a čísla nakazených tým logicky vybuchli,“ informuje o odpovediach premiéra Michal Šimečka a pokračuje.

„Francúzska redakcia sa následne premiéra neveriacky spýtala, či si „teda stále myslíte, že Váš minister hospodárstva a koaličný partner Richard Sulík je zodpovedný za 4-tisíc úmrtí? Prečo ho držíte vo vláde?“ Premiér v odpovedi zdupľoval, že je tu “zrejmá príčina a následok. V normálnej situácii by už nemal byť ministrom. Naša koalícia však nateraz musí čeliť pandémii a mafiánskemu drakovi, ktorý ovládol štát,” odpovedal slovenský premiér.

Novinár Šimečka zľahčoval smrť generála Lučanského, teraz obviňuje Putina, že chce zabiť Navaľného

Michal Šimečka je presvedčený, že je najvyšší čas, aby si Igor Matovič uvedomil, že v zahraničí reprezentuje celú krajinu, nie hnutie OĽaNO, „ani svoje malicherné osobné vojny“ a dodáva: „Bez ohľadu na to, či má pravdu, je to nevkusné a neprofesionálne. A najmä: vyslovene tým škodí záujmom vlastnej krajiny. Zahraniční politici a diplomati to totiž čítajú takto: “Premiér Matovič je slabý, pretože nedokáže vyhodiť zlého ministra, a minister Sulík je neschopný, takže s ním nemá zmysel o čomkoľvek rokovať,” končí svoj príspevok sa sociálnej sieti europoslanec.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info