HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Mičovský chce obchodným reťazcom znížiť miliónovú pokutu na smiešnych 50 tisíc

Ján Mičovský sa podľa Juraja Draxlera úplne a dokonale zhovadil. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Miliónová pokuta pre obchodné reťazce za opakovaný prehrešok pri predaji potravín má od 1. júna 2021 klesnúť na úroveň 50-tisíc eur, píše portál hnonline.sk.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predloženého do medzirezortného pripomienkového konania. Šéfom rezortu je nominant OĽaNO Ján Mičovský.

„Návrh zákona sa predkladá do legislatívneho procesu z dôvodu umožnenia predaja potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti a zároveň sa znižuje minimálna hranica pokuty pri opakovanom porušení povinností, za ktoré bola uložená pokuta,“ uvádza podľa hnonline.sk rezort pôdohospodárstva v dôvodovej správe.

Návrh novely zákona sa tiež dopĺňa o odsek, ktorý stanovuje zákaz používania potravín, ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti ako zložiek pri výrobe potravín.

Ústavní právnici: Kontrola zákazu vychádzania cez SMS je hrubým prekročením práva

Stanovuje sa možnosť uvádzať potraviny na trh po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti formou bezodplatného prevodu alebo formou predaja pri dodržaní zákonom stanovených podmienok.

Novela zákona o potravinách umožňuje prevádzkovateľovi predávať potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti len ak sú potraviny bezpečné, zreteľne označené, že ide o potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti a zreteľne priestorovo oddelené od ostatných potravín.

Lipšic je nakoniec slušný človek: so Zsuzsovou si nepísal, na mieste Valkovej vraždy nebol

Zároveň sa ustanovuje, že za bezpečnosť predávaných potravín, ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti, zodpovedá prevádzkovateľ, ktorý takéto potraviny predáva.

Predloženým návrhom zákona sa tiež umožňuje, aby v prípade nekalej súťaže alebo uplatnení neprimeraných podmienok v obchode s potravinami na strane prevádzkovateľa, orgán úradnej kontroly potravín pri určení výšky pokuty prihliadal aj na hospodársku výhodu, ktorú mohol prevádzkovateľ protiprávnym konaním získať. uzatvára hnonline.sk.

Škandál na ministerstve školstva: Odišiel takmer celý Inštitút vzdelávacej politiky! vraví Draxler

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info