HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA predviedlo svoj globálny dosah. Bombardéry B-52 lietali nad Perzským zálivom

B-52
Americké bombardéry B-52 sprevádzané stíhačkami nad Perzským zálivom / zdroj: Ústredné velenie americkej armády
Americké letectvo zverejnilo zábery svojich bombardérov B-52 Stratofortress, ktoré lietali nad Perzským zálivom. Mala to byť misia predstavujúca „schopnosť globálneho dosahu“ Ameriky, informuje portál RT.

Misia sa uskutočnila v stredu, iba týždeň po inaugurácii prezidenta Joe Bidena. Počas preletov v Perzskom zálive sprevádzalo americké bombardéry americké námorníctvo a stíhačky, ako aj saudské letectvo.

Video, ktoré v sobotu zverejnilo ústredné velenie americkej armády, ukazuje najmenej dva bombardéry na oblohe na Blízkom východe sprevádzané celkovo štyrmi americkými a saudskými stíhačkami. „Obranná“  misia bola zameraná na „posilnenie partnerstva“ a preukázanie schopnosti americkej armády „nasadiť vzdušné sily kdekoľvek na svete, aby odradili potenciálnych agresorov,“ povedal US Air Forces Central

Triumf Tesly: Nový Model S – 1 100 koní a K.I.T.T. volant

Americká armáda vo svojich vyhláseniach výslovne nespomenula Irán, niektoré médiá však stále tvrdia, že to mohol byť signál pre Islamskú republiku uprostred pretrvávajúceho napätia medzi Washingtonom a Teheránom. Nepriateľstvo medzi oboma národmi sa stupňovalo za Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa.

Za vlády Trumpa USA jednostranne odstúpili od iránskej jadrovej dohody z roku 2015 a znova uložili všetky predtým zrušené sankcie proti Iránu, ako aj zaviedli nové sankcie s prísľubom, že vývoz iránskej ropy sa zníži na „nulu“

V januári 2020 bol zavraždený vysoko postavený iránsky generál Soleimani pri cielenom útoku bezpilotných lietadiel, čo ďalej viedlo k prudkému nárastu napätia medzi Washingtonom a Teheránom.

SSC Tuatara má konečne svetový rýchlostný rekord, sľúbených 500 km/h to ale nie je

Bidenova administratíva doteraz preukázala rezervovanejší prístup k Teheránu a opakovane signalizovala zámer USA vrátiť sa k jadrovej dohode. Stredajší let však tiež ukázal, že Washington zjavne nie je pripravený upustiť od takejto demonštrácie sily, pokiaľ ide o jeho protivníkov, najmä na Blízkom východe.

Teherán predtým vyzval Bidena, aby sa vrátil k dohode a zrušil všetky sankcie uvalené počas Trumpovho obdobia vo funkcii. Dodal, že až potom sa vráti k svojim vlastným záväzkom vyplývajúcim z dohody týkajúcej sa úrovní obohacovania uránu a obmedzení zásob obohateného uránu.

Američania svetu zatajili, že zrejme našli Atlantídu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info