fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Takmer tretina vysokoškolákov chce po ukončení školy odísť z Matovičovho Slovenska

Ilustračné foto - SITA

Po skončení štúdia chce zo Slovenska odísť 27,25 percenta vysokoškolákov, ktorí tu študujú. Takmer 20 percent sa ešte nerozhodlo. Vyplýva to z dotazníkového prieskumu vzdelávacieho projektu Praxuj.sk, informuje TASR.

Dôvodom odchodu je najmä nespokojnosť s pomermi na Slovensku, uviedla Tamara Peterková z projektu Praxuj.sk. Do zahraničia však mladých lákajú aj lepšie platové podmienky, vyššia životná úroveň, možnosti kariérneho rastu či zlepšenie sa v cudzom jazyku.

Najviac vysokoškolákov by rado išlo do Spojených štátov amerických (12,1 percenta), Kanady (11,9 percenta), Švajčiarska (9,8 percenta), Nórska (9,3 percenta), ale aj do Českej republiky (9,8 percenta).

Matovičova sestra sa hnevá: Na respirátory zadarmo peniaze nie sú, ale na vládne noviny áno?

„Viac ako 52 percent opýtaných zvažovalo odchod do zahraničia už po skončení strednej školy. Neskôr však usúdili, že by im chýbala rodina, odradil ich strach z neznámeho alebo sa im ani v zahraničí nepodarilo nájsť vysnívaný odbor či univerzitu,“ priblížila Peterková. Takmer dve percentá spomínajú aj koronakrízu.

Blaha: Matovič uvažoval o tom, že bude testovať ľudí výterom zo zadku

Z prieskumu vyplýva, že pokiaľ ide o študentov, ktorí už navštevujú zahraničné univerzity, vrátiť sa neplánuje 60,6 percenta z nich. „Takmer 25 percent sa zatiaľ nerozhodlo. Najväčší podiel opýtaných študuje v Českej republike (51,5 percenta). Komunity slovenských študentov sú aj v Holandsku, Dánsku či Veľkej Británii,“ poznamenala Peterková.

Takmer 91 percent študentov v zahraničí uviedlo, že ich k odchodu motivovala lepšia kvalita univerzity. Lákalo ich aj viac pracovných príležitostí (45,5 percenta), potreba spoznať nových ľudí (45,5 percenta) alebo zlepšiť si jazyk (30,3 percenta).

Na prieskume sa od 15. do 20. januára zúčastnilo 1534 respondentov. Najväčšie zastúpenie v ňom mali študenti bakalárskeho stupňa (67,3 percenta) vo veku od 18 do 22 rokov (63,8 percenta).

Rodičia s malými deťmi sa začínajú búriť proti Matovičovým opatreniam

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info