fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Generálny prokurátor Žilinka a šéf najvyššieho súdu Šikuta žiadajú odbornú diskusiu o Kolíkovej reforme

Maroš Žilina. Foto: TASR

Po stovkách sudcov a advokátov hovoria o potrebe otvorenej a odbornej diskusie na tému zmeny súdnej mapy a ďalších reformách v justícii aj generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, informuje TASR.

Návrhy ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) vyvolali v odbornej verejnosti vlnu nevôle a kritiky. Žilinka so Šikutom diplomaticky vítajú ministerkine zámery, no zároveň vyjadrili presvedčenie, že ich prijatiu musí predchádzať diskusia.

„Považujú za nevyhnutné, aby ich naplneniu predchádzala poctivá, odborná a otvorená diskusia všetkých, ktorých sa naplnenie zámerov dotkne,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Kolíková bola odhalená už pred tromi rokmi. Kto to vlastne je?

Podľa jej slov Žilinka aj Šikuta sú za to, aby sa uskutočnila séria odborných okrúhlych stolov, ktoré by dôkladne zanalyzovali možné dosahy reformy na justičný systém a činnosť orgánov prokuratúry tak, aby nedošlo k ich znefunkčneniu.

Cieľom reformy je špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Reforma počíta aj s reorganizáciou súdov, dotknúť sa má najmä súdov prvého i druhého stupňa. Zo všeobecného súdnictva sa má tiež vyčleniť správna agenda.

Lučanského vláčili po celej republike a Kolíková to nazve banalitou, rozčuľuje sa Blaha

Spolu so špecializáciou sudcov by sa mala transformovať súčasná sieť 54 okresných súdov na 30 obvodov prvostupňových súdov. V rámci Bratislavy a Košíc majú na prvom stupni pôsobiť mestské súdy združujúce jednotlivé mestské obvody. Doterajší počet ôsmich krajských odvolacích súdov by mal byť nahradený tromi obvodmi odvolacích súdov.

Za smrť generála Lučanského je zodpovedná ministerka Kolíková, tvrdí Čarnogurský ml.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info