fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Baštou Matovičovho režimu je Kollárova rodina (A. Leitmanová)

koalícia-koaličná zmluva podpis
Na snímke štvorica predstaviteľov politických strán sprava Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽaNO), Veronika Remišová (Za Ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina), ktorá vraj Andrejovi Dankovi zobrala 10 rokov života. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Pevnou baštou režimu Igora Matoviča je Sme rodina, strana vybudovaná na pokrvnom spojenectve a láske k verejným zdrojom.

Niekto by mohol namietať, že hlavnou oporou režimu Igora Matoviča je jeho poslanecký klub. Do veľkej miery je to pravda, avšak nie úplná. Klub OĽaNO je masívny, predstavuje viac než tretinu 150-člennej snemovne. Práve v jeho veľkosti, no predovšetkým rozmanitosti je zakódovaná politická labilita takzvaných obyčajných ľudí.

Mnohí kresťanskí poslanci klubu OĽaNO sú nespokojní, pretože koalícia ignoruje ich zákonodarnú agendu, predovšetkým v oblasti ochrany nenarodených detí. Poniektorí, ako napríklad poslanec Martin Čepček, v týchto otázkach dokonca hlasujú s opozíciou. Anna Záborská zatiaľ navonok drží líniu, no ani jej trpezlivosť nie je nekonečná.

 

Zákon subordinácie klanu – Matovič páli do Sulíka, Pročko do Cigánikovej

 

A to zatiaľ hovoríme iba o kresťanských demokratoch v klube OĽaNO. Časom sa nevyhnutne dostanú do konfliktu s liberálnymi obyčajnými ľuďmi, ktorí majú tiež svoju agendu. Napríklad Monika Kozelová začínala politickú kariéru v ultra liberálnej SaS a je známa nízkou mierou tolerancie voči tradičným hodnotám. Samozrejme, že Igor Matovič sa môže vždy spoľahnúť na podporu svojich oddaných stúpencov, akými sú Anna Remiášová či klaun Jozef Pročko, no nemôže si byť istý triezvejšie uvažujúcimi poslancami.

Práve preto je jedným z dôležitých pilierov Matovičovho režimu Sme rodina. Strana založená na pokrvnom príbuzenstve. Jej základ tvoria dva rodové kmene. Prvý pozostáva z Borisa Kollára, jeho polovičného brata Ľudovíta Gogu a matky predsedovho dieťaťa Petry Krištúfkovej. Druhý kmeň je vlastne federáciou dvoch menších klanov – na čele jedného je minister sociálnych vecí Milan Krajniak, druhý vedie riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Kmeňoví náčelníci Sme rodina sú hladní po peniazoch.

Všetky väčšie peniaze, ktoré v živote zarobili, im padli do lona vtedy, keď mali prístup k verejným zdrojom. Platí to predovšetkým o Milanovi Krajniakovi. Najprv robil pobočníka pokladníkovi KDH Pavlovi Minárikovi. Neskôr bol za túto stranu vyslaný do Fondu národného majetku, a tak sa dostal aj do spisu Gorila. Krajniak a druhý klan jeho kmeňa (bratia Pčolinský) si prišli na svoje, aj keď poobsadzovali kľúčové pozície na ministerstve vnútra. Najprv za ministra Vladimíra Palka, druhýkrát pod vedením Daniela Lipšica, súčasného kandidáta na riaditeľa Úradu špeciálnej prokuratúry.

 

Sulík by mal lepšie výsledky, keby ho Matovič neposlal do Mongolska, píše Cigániková

 

Igor Matovič má síce mnoho zlých vlastností, no rozhodne sa mu nedá uprieť inštinkt trhovníka. Veľmi rýchlo pochopil, že spomedzi koaličných partnerov je práve kmeňový zväz Sme rodina najvhodnejším partnerom na výmenný obchod. Je veľmi jednoduchý. Premiér sa nebude starať o ich kšefty, ba dokonca si bude pred nimi zakrývať oči. (Matovič napríklad mlčí, aj keď vicepremiér Štefan Holý presadzuje novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá otvorí cestu novej vlne korupcii.) Na oplátku mu kmeňoví náčelníci Sme rodina garantujú absolútnu podporu tak pri hlasovaniach vo vláde, ako aj v zákonodarnom zbore.

Pakt premiéra s Kollárovou rodinou na rozdiel od zvyšku vlády zatiaľ funguje bezchybne. A bude to tak dovtedy, kým zvyšok koalície, SaS a Za ľudí, nenájde odvahu ponechať 53 obyčajných a 17 kmeňových poslancov svojmu osudu.

 

Pripravme sa na to, že Matovičov cirkus vydrží do 2024 (A. Leitmanová)

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info