fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rokovania o ďalšej dodávke S-400 pokračujú aj napriek nesúhlasu USA, tvrdí turecký minister

Ruský obranný raketový systém S-400 / Wikipedia

Turecký minister obrany oznámil, že rokovania o druhej zásielke ruského obranného systému S-400 pokračujú aj napriek nesúhlasu USA. Hulusi Akar vyzval Washington, aby sa dištancoval od hrozby sankcií, pričom zdôraznil, že Ankara sa neobráti chrbtom ruským obranným systémom S-400, informuje portál RT.

„Je to veľmi problematická situácia vrátiť sa späť od bodu, od ktorého sme prišli. Vyzývame USA, aby sa dištancovali od výhražných prostriedkov, ako sú sankcie,“ uviedol Akar. „Chceme vyriešiť problémy prostredníctvom dialógu. Ak by chcela americká strana riešenie, dalo by sa nájsť pomocou rokovaní,“ dodal.

Akar tiež poznamenal, že Ankara sa stretla so spojencami NATO v súvislosti s nákupom systémov protivzdušnej obrany, nemohla však dostať vhodné odpovede na určité otázky vrátane „nákladov, transferu technológií, platobných podmienok, dodávok a výroby“.

Pandémia sa skončí do leta, ale Covid-19 tu zostane ako sezónny vírus, tvrdí ruský expert

Turecko podpísalo v roku 2017 s Ruskom zmluvu na dodávku viacerých jednotiek systému protivzdušnej obrany S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov .

Podľa Spojených štátov však predstavuje tento systém hrozbu pre NATO a americké lietadlá. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa reagovala vyradením Turecka z programu vývoja amerického multifunkčného bojového lietadla F-35. Odborníci poukazujú aj na nekompatibilitu S-400 so systémami NATO.

Systém S-400 je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov. Je schopný zasiahnuť aerodynamické ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 kilometra za sekundu do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.

Ľudia strácajú dôveru v sociálne médiá, tvrdí ekonomický expert

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info