fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Baltská flotila a pozemná obrana Kaliningradu – najefektívnejší bojový organizmus na svete

Najnovšie vyloďovacie plavidlo Baltskej flotily triedy Pjotr Morgunov. reprofoto video YouTube (@New Update Defense)

Ruská federácia neváhala. Vzhľadom na neustále posiľňovanie prítomnosti vojsk a výzvedných systémov NATO v oblasti prezbrojila baltskú flotilu, posilnila ju najmodernejšími obranno-útočnými systémami a z Kaliningradskej oblasti spravila doslova bojovú pevnosť.

Rusko, reagujúc na prítomnosť NATO v pobaltských štátoch, posilňuje svoje sily umiestnené v regióne, vrátane nových lodí , tankov a rakiet. „Pravdepodobne neexistuje iná flotila ozbrojených síl s takou silnou ochranou pobrežia ako v Baltskom mori, “ hodnotili noviny Krasnaja zvezda, ich článok prevzal web defence24.pl.

„Kaliningradská oblasť má pre Ruskú federáciu mimoriadny význam. Na pevnine susedí s krajinami presadzujúcimi protiruskú politiku. Politici z týchto krajín často hovoria o anexii oblasti alebo prinajmenšom o prinútení Ruska znížiť alebo dokonca eliminovať obranu pobaltského predmostia, informoval ruský denník Izvestija .

„Bolo to však Rusko, ktoré počas minulého roka poslalo do Kaliningradskej oblasti nové vybavenie, čím posilnilo pozemné a námorné sily pobaltskej flotily.“ Napísali nedávno noviny ruského ministerstva obrany Krasnaja Zvezda.

NATO sa usiluje o Kaliningradskú oblasť. Rusko nasadzuje novú delostreleckú divíziu!

Na konci roku 2019 boli v Kaliningrade nasadené raketové delostrelecké systémy Smierč RS30, ktoré nahradili systémy Grad. Rusko potom vysvetlilo, že to bola reakcia na posilnenie síl NATO v pobaltských štátoch. Príprava systému do bojovej zostavy trvá tri minúty, odpaľovanie rakiet môže byť vykonávané  pomocou prenosného desktopu, čo znamená, že strelci sa môžu rýchlo pohybovať a skrývať pred odvetnou paľbou nepriateľa, píše defence 24.pl.

Podľa denníka Izvestija bude v roku 2021 v regióne rozmiestnená letka nadzvukových systémov Bastion. Sú vyzbrojené raketami Onyx.

Rusko tiež modernizuje svoje mechanizované jednotky v regióne. Do konca októbra 2020 dostal armádny zbor Baltskej flotily 30 vyzbrojených tankov T-72B3M. V porovnaní so základnou verziou majú tieto tanky vylepšené pancierovanie, lepšiu manévrovateľnosť a väčšiu palebnú silu, ktorú im má zabezpečiť nový kanón kalibru 125 mm so zameriavacím a balistickým počítačom Sosna-U. Tanky boli vybavené aj výkonnejšími motormi. Podľa ruských zdrojov sú T-72B3M schopné účinného boja proti obrneným vozidlám, obojživelným lodiam a dokonca aj voči vrtuľníkom.

Na mori je najnovšou akvizíciou Baltskej flotily veľká vyloďovacia loď Piotr Morgunov. Jednotka, ktorá oficiálne vstúpila do služby v decembri 2020, je schopná vziať na palubu 13 tankov alebo viac ako 30 obrnených vozidiel.

Korveta Vasilij Bykov je špeciálne „šitá“ do extrémnych mrazov a večných búrok

Na konci novembra minulého roka sa vo vodách Baltského mora udomácnilo plavidlo Odincovo. Základnou výbavou týchto lodí sú manévrovacie rakety Kalibr, v prípade Odincova však ide o najnovší systém Pancir-M, ktorý výrazne zvyšuje jeho bojové schopnosti.

Modernizácia nešetrila ani na námornom letectve, ktoré bolo v roku 2020 obohatené o viacúčelové stíhačky Su-30SM, ktoré nahradili zastarané Su-27. Nové lietadlá sú navrhnuté tak , aby mali operačný dolet nad územím všetkých pobaltských krajín a Poľska, pripomína defence 24.pl.

Americkí admiráli žasnú – Rusko zaraďuje do Severnej flotily ťažké bojové ľadoborce

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info